«Володіючи інформацією, ми володіємо світом»














бизнес
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович            
Каскад:  
Економіка і богатоміка.     
Рівень: 10 клас  
Урок: Реклама і ринок     

Мета: сформувати 
цілісне уявлення про основні методи підвищення іміджу компанії

Задачі: 
-визначити сутність поняття «
імідж компанії»;
-сформувати цілісне уявлення про його вплив
-проаналізувати способи підвищення іміджу компанії;
-розширити знання по темі за допомогою відеоматеріалів




Розгортка за предметами: 

Економіка
Бізнес 
Психологія 
Мода і дизайн
Реклама
Охорона здоров'я
Етика
Екологія 
Спорт 

Вступ:
час і грошіДіти, напевно всі ви чули таке дивне слово як «імідж». І що ж воно означає? З одного боку таке просте і зрозуміле, а з іншого загадкове і таємниче. Теорія іміджу виникла на Заході лише в 60-ті роки минулого століття. Її поява була зумовлена необхідністю протидії рекламній діяльності конкурентів.

Суть теорії, обґрунтованої визнаним фахівцем реклами Д. Огілві, полягала в тому, що для успішної реалізації (продажу) товару значно важливіше створювати у свідомості споживача (той, хто користується товаром чи послугою) його позитивний образ, аніж надаватиінформацію про окремі специфічні його властивості. 

Предмет
Економіка 

Що таке імідж компанії? Як ще можна назвати такий імідж?

Імідж компанії (англ. image – «образ», «зображення») — це думка про дану організацію у групи людей на основі сформованого у них образу цієї фірми, що виник унаслідок або прямого контакту з цією фірмою, або в результаті інформації, отриманої про цю фірму від інших людей.

Під іміджем організації можна розуміти визначене відображення в індивідуальній чи масовій 
свідомості не тільки певних характеристик об'єкта або явища, а й зовнішніх атрибутів, таких як бренд, товарна марка, логотип, стиль ділової етики та ін.

Завдання
З’ясуйте що таке «бренд», «логотип», «товарна марка». Які приклади ви можете навести? Встановіть відповідність: 

бренд
Відповіть: 1-Б, 2-Г, 3-В, 4-А. 

Завдання
Подивіться на наступні марки автомобілів. Охарактеризуйте кожну одним словом. Що перше вам спало на думку? 
Bentley Volvo Mercedes
Bentley                                                    Volvo                                                       Mercedes 

BMW Lamborghini Ferrari
 BMW                                                       Lamborghini                                            Ferrari

Часом не з цим Ви асоціювали автомобілі?

автоBentley – розкіш;
Volvo – безпека;
Mercedes – престиж;
BMW – зручність водіння;
Lamborghini – вишуканість;
Ferrari – швидкість?

Ось і перший приклад сформованого іміджу, коли, навіть не задумуючись, можна дати характеристику фірми (в нашому випадку автомобільної). Отже, формування іміджу компанії – результат довгої роботи фахівців, внаслідок якої, наприклад, формуються певні асоціації (поняття, що виникають при згадуванні іншого).

Предмет
Бізнес


Загострення конкурентної боротьби змушує корпорації формувати в масовій свідомості сприятливе ставлення до бізнесу. Так виникає потреба в професійних порадах, як краще, за допомогою яких засобів заявити про організацію, ідею або товар.

Завдання

бизнесУявіть себе директором новоствореної фірми. Якою ви її бачите, що і як будете робити для формування позитивного образу компанії?

Формування необхідного  іміджу відбувається двома способами:
1)за допомогою створення всередині організації PR, відділи, які займаються створенням і підтримкою позитивного іміджу фірми, тобто це заплановані тривалі зусилля, спрямовані на створення й підтримку доброзичливих відносин і взаєморозуміння між організацією та її громадськістю;

2)за допомогою спеціальних агентств. 

Які переваги і недоліки цих способів? 
Завдання
Розмістіть у правильному порядку етапи формування іміджу компанії. 

бизнес
Відповідь: 1-Г, 2-В, 3-А, 4-Б.

iphoneЦе цікаво знати
Журнал Forbes у 2012 році склав список найвпливовіших брендів. Список звичайно ж очолила корпорація Apple. Вартість її брендуза два роки зросла на 52% і тепер оцінюється в $87,1 млрд. Вихід нових моделей iPhone уже став найбільш очікуваною подією року в телекомунікаційній сфері. Останню версію телефону, iPhone 5, компанія презентувала 12 вересня 2012 року. За перші вихідні було продано більше 5 млн екземплярів смартфона. Далі за рейтингом йдуть Microsoft, Coca Cola, IBM, Google, Intel, McDonald’s.

Завдання
Знайдіть інформацію про фірми, які надають послуги щодо створення іміджу компаній. Які відомі фірми користувалися послугами провідних імідж-агенств?

Предмет
Психологія 


Всі ви, мабуть, чули загальноприйняті характеристики народів, що англійці – консервативні, японці – працелюбні, французи – велелюбні, китайці – заповзятливі, а прибалтійці – повільні? Невже і справді кожна людина у Франції – романтик, а в Китаї – підприємець? Звичайно ж, що ні. Але чому тоді так кажуть? Це все вбивча сила стереотипу. Соціальні стереотипи є основним розумовим матеріалом, на якому будується масова свідомість

комикс

Американський дослідник засобів масової інформації У. Ліппман зводив мислення до простих реакцій на зовнішні стимули, роль яких виконують саме 
стереотипи.


Стереотипи — це стійкі, емоційно забарвлені, спрощені моделі об'єктивної реальності, що викликають у людини почуття симпатії або антипатії до явища, що асоціюється з тим чи іншим набутим ним досвідом.

Стереотипізація процесу 
мислення в психологічному плані пов'язана з установкою, що формується в процесі попередньої практики людей. В іміджі організації та лідера має місце загальна характеристика – образ створюється в масовій свідомості й має характер емоційно забарвленого стереотипу. Фірма повинна переконати людину, що саме його товар чи послуга є найбільш необхідним і якісним у своєму роді, сформувати такий собі стереотип.

Завдання

Які ще стереотипи ви знаєте? В якому разі вони можуть допомогти, а в якому – нашкодити іміджу компанії?

Предмет
Мода 


Зовнішній вигляд співробітника - це своєрідна візитна картка. Адже «одяг говорить без слів». По тому, як виглядає персонал, які манери у співробітників, клієнти судять про всю компанію: про її надійність, фінансову спроможність. Сприятливий імідж повинен бути оригінальним та пластичним. Оригінальний іміджвідрізняється від образів інших компаній (товарів), особливо однотипних. Якщо імідж пластичний, значить він не старіє, не виходить з моди, змінюючись, він здається незмінним.

Завдання

Назвіть компанії, які звели до мінімуму зміни зовнішнтого вигляду продукції.

униформаОсновними засобами формування іміджу за допомогою моди є:
1. Фірмовий стиль - основа іміджу, головний засіб його формування.
2. Візуальні засоби - дизайнерські прийоми формування іміджу.

Спеціальний одяг у наш час - це свого роду «фішка», істотна частина будь-якого бренду, наприклад у працівників McDonald's уніформа складається з брюк (джинсів), сорочки-поло, кепки і краватки, які виділять співробітника в його форменому одязі з натовпу. У ресторанах, які дотримуються свого фірмового стилю, офіціантки, бармени, адміністрація, кухарі і навіть прибиральники носять спеціально змодельований для них одяг, який вписується в загальну концепцію закладу і допомагає створити особливу атмосферу і потрібний імідж.

Завдання 
Уявіть, що ви прийшли в головний офіс будь-якої знаменитої фірми (наприклад, Coca Cola, Google, McDonald’s, Apple). На що ви відразу звернете увагу? Чи відрізнятиметься дизайн одягу працівників і приміщення цих компаній між собою? Опишіть, на вашу думку,  ідеальний дизайн обраної фірми.

Предмет
Реклама 


Як сказав колись Е.Маккензі : «Згортати рекламу, щоб зберегти гроші, все одно, що зупиняти годинник, щоб зберегти час». Неможливо не зазначити про щоденний вплив реклами на створення позитивного іміджу компанії, тому що реклама – це те, з чим ми стикаємося щодня (рекламні ролики на телебаченні; щити; реклама на транспорті;  в популярних газетах і журналах; в Інтернеті). 

реклама 
Основна роль імідж-реклами – ознайомлення потенційних покупців чи споживачів з продукцією фірми, напрямками її діяльності та перевагами. Вона спрямовується не лише на безпосередніх покупців, але й на ширші верстви населення, щоб при розширенні переліку продукції і сфери діяльності фірма чи товар викликали у покупців позитивні емоції. Як правило, імідж-рекламу можуть дозволити собі фірми із стійким та високим рівнем доходу.

Це цікаво знати 
coca colaГіганти світового виробництва витрачають щороку міліарди доларів на рекламу. Так за рейтингом «Top-100 Global Marketers 2010» сімка найбільших рекламодавців у світі виглядає таким чином: Procter & Gamble – 8,68 млрд $, Unilever – 6,03 млрд $, L’Oreal – 4,56 млрд $, General Motors Co. – 3,27 млрд $, Nestle 2,62 млрд $, The Coca-Cola Co 2,44 млрд $.,Toyota Motor Corp. – 2,31 млрд $.

Справжнім «козирем» стає участь знаменитостей у рекламах різних компаній. Так, наприклад, у Pepsi, Adidas та Nike знімаються футболісти; у Chanel, Lamcome, Prada – актори, співаки.

Завдання:
Перегляньте два відео за участі зірок. Яке враження вони справляють?
Що спільного і що відмінного у таких рекламних роликах?
 
Ніколь Кідман, Chanel:  
Предмет
Охорона здоров'я 

Що може бути краще як поєднати приємне з корисним? З чого починається формування внутрішнього іміджу? Як будь-яка спланована, комплексна PR-заходи - з постановки цілей і завдань і результату, до якого ми хочемо прийти. Наприклад, завданнями виїзного корпоративного заходу можуть бути
відпочинок•підкреслити унікальність і статус компанії;
•мотивувати  і стимулювати співробітників;
•сприяти згуртуванню колективу;
•відпочити і 
здорово провести час.

Приводом можуть бути: анонс цінностей нового продукту, підтримка ставлення до керівництва, прийняття якоїсь події або в цілому поліпшення взаємодії, зміна поведінки в різних ситуаціях. Варто висвітлювати  найменші поліпшення в плані розвитку окремих співробітників, показувати, як особисті проблеми і мети вирішуються в компанії.

Позитивні події створюють такий же позитивний настрій, сприяють формуванню лояльності співробітників до компанії, а отже формують позитивний імідж компанії. Створення та зміцнення корпоративних традицій також позитивно впливає на формування іміджу компанії і може сприяти зниженню плинності кадрів. Адже утримати цінного фахівця можна не тільки заробітною платою, але і за допомогою «включення» його в корпоративну культуру. Відчути себе потрібною людиною в компанії співробітникам допомагають корпоративні свята, тренінги з командоутворення, навчальні заходи, спільні поїздки на екскурсії, корпоративний відпочинок.

Завдання 
Уявіть, що ви – менеджер успішної компанії. Складіть програму корпоративного відпочинку з навчальними заходами під час неї.
Предмет

Етика

Ви коли-небудь спостерігали за тим, яким чином себе поводять працівники офісу чи кафе? Що і як вони кажуть? 
Діловий етикет є невід’ємною частиною іміджу тієї чи іншої компанії. То що ж це таке? 
етика 

Діловий етикет – норми, які регулюють стиль роботи, манеру поведінки і спілкування при вирішенні ділових проблем; це встановлений порядок і норми взаємовідносин на службі, з керівництвом, у відносинах між колегами, партнерами, клієнтами.

Він грає ключову роль у формуванні корпоративного 
іміджу, і дотримуватися його необхідно незалежно від того, з ким спілкується представник компанії, — з клієнтами, партнерами або потенційними співробітниками. Правила ділового спілкування можна проглянути нижче:



Завдання

Які ще правила ділового етикету необхідно використовувати для підвищення позитивного іміджу компанії?
Складіть навчальну програму підприємства для продуктивної роботи працівників (наприклад, «7 правил успішного працівника call-центру»).
Предмет
Екологія 
екологіяРеакцією суспільства на глобальне забруднення біосфери і необоротне скорочення природних ресурсів стало повсюдне посилення політичних і економічних санкцій, спрямованих на запобігання цих явищ. Навіть у тих випадках, коли діяльність підприємства фактично не супроводжується погіршенням екологічного стану середовища, його негативний імідж може стати причиною виникнення додаткових вимог з боку контролюючих органів влади, аж до винесення рішень про призупинення діяльності. Їх виконання, так само, як і зняття необгрунтованих претензій, що пред'являються до діяльності промислових об'єктів, часто вимагає чималих витрат. Крім того,  підвищується ризик фінансових втрат партнерів, що знижує кількість ділових контактів такого підприємства.

Незамінним для виробників, у кого на підприємстві впроваджені передові технології, що дозволяють скоротити негативний вплив на навколишнє середовище, є екомаркування на упаковці. Екологічне маркування - знак, який наноситься на упаковку тієї чи іншої продукції. Наявність такого екознака на товарі свідчить про високий рівень його екологічної безпеки, перевіреному і підтвердженому незалежною третьою стороною (експертами екологами). Маленький зручний «говорячий сам за себе» екознак легко справляється з функцією донесення екоінформації до споживача. Це стосується, перш за все, великих промислових підприємств з виробництва будівельних матеріалів, побутової хімії, посуду, паперу, оргтехніки тощо. 

екологія
Якби вам доручили створити екознак, яким би він був? 
Предмет
Спорт 

Як часто ви чуєте (бачите) таку фразу: «Спонсор показу…»? 
Спонсорство та благодійність можуть створити позитивний привабливий імідж фірми та її перших осіб в очах різних груп громадськості, вибудувати з групами впливу, від яких залежить успіх справи, довірчі відносини. Вони сприяють формуванню громадської думки про діяльність фірми, розширенню сфер і можливостей впливу, встановлення постійних і довірчих відносин із засобами масової інформації (ЗМІ) й органами влади, забезпеченню сприятливих внутрішньокорпоративних відносин.
спорт 
Практично вся соціально-культурна сфера є привабливою для спонсорування. Найбільш сприятливою сферою спонсорування, враховуючи його взаємовигідний характер, є спорт. Якби спорту не було, його б придумали спонсори. Справа в тому, що спорт створює виняткові можливості для реклами. Змагання широко висвітлюються в ЗМІ. Спортивні знаменитості володіють високим ступенем популярності. Причому, реклама фірми, її імідж виявляються на дуже привабливому фоні молодості, сили, здоров'я. Більш того, спорт пов'язаний з одягом, взуттям, харчуванням, поруч сучасних технологій. Все це в комплексі і призводить до того, що світовий спорт, в тому числі і професійний, існує і розвивається переважно саме на спонсорські кошти.

Це цікаво знати: 
спортКомпанія-експерт у галузі спонсорства спортивних та розважальних подій Havas Sports & Entertainment (HS & E) оприлюднила дані, отримані в результаті дослідження участі компаній-рекламодавців в Олімпійських та Паралімпійських іграх в Лондоні в 2012 році в якості спонсорів. Згідно з дослідженням, спонсорство великих спортивних заходів істотно підвищує 
імідж рекламодавця й збільшує впізнанність бренду, тим самим сприяючи зростанню ймовірності придбання продукції компанії. Споживачі сприймають такі бренди більш позитивно в порівнянні з "звичайними" - в середньому на 25-50%.

Серед іншого, обізнані про олімпійське спонсорство респонденти на 25% частіше висловлюють думку, що спонсор - це компанія "світового класу" або "що викликає захоплення", і на 50% частіше говорять, що бренд"викликає довіру" або "надихає". У зв'язку з цим споживачі частіше готові подумати над придбанням продукції компанії-спонсора.

Завдання
Знайдіть інформацію про те, які види спорту згідно зі статистики найчастіше фінансуються різними компаніями? А який вид спорту профінансували б Ви? І як, на Вашу думку, це могло вплинути б на імідж компанії? 

Підбиття підсумків уроку: 

































1. Індивідуальні досягнення учнів становили: 
............
2. У результаті проведення кейсу у Гіпермаркет Знань можна додати такі знахідки учнів: 
Наприклад: 
Іванов
Петров
Сидоров 

3. Які 3 сайти допомогли здобути найсуттєвішу інформацію? 
http://school.xvatit.com/
http://ru.wikipedia.org/
http://znaj.net/

4. На допомогу учню та коучу: 
http://school.xvatit.com/

5. Де брати інформацію для кейсу: 
сайт.......................................
сайт………………………………
сайт………………………………
підручники………………….…..
книги………………………….....
журнали………………….……..
консультації коуча……..……..
інше..…………………………... 

6. Локація проведення урока-кейсу
Урок-кейс проходить у класі. Можливе проведення заняття в музеї, парку, бібліотеці... 

7. Змагання
Команди хлопчиків і дівчат.
Рахунок змагання між командами становив:………
Завдання їм:………….

8. Завдання додому: 
Сформулювати 5 запитань до уроку.

9. Тривалість кейсу
90 хвилин. 

10. Можливість схеми заняття з учнем-дублером
Урок веде вчитель.

11. Отримані результати та вироблені компетенції: 
- Уміння швидко знайти необхідну інформацію з теми та навколо неї;
- Уміння креативно користуватися здобутою інформацією в практичних цілях;
- Засвоєння конкретних знань з галузі богатоміки, економіки, реклами та  інших системних розділів (наведені в розгортці) в обсязі звичайної шкільної програми, а також розширеного курикулуму;
- Уміння конструювати «нові знання» на основі отриманих знань і їх сегментів;
- Апгрейд інтелектуальних і комунікаційних здібностей.

12. Теги: 
У цьому кейсі містяться посилання на розділи та уроки, що відповідають шкільній програмі: 

Біологія: 
свідомість, стереотипи, здоров'я Географія: Франції, населення
Екологія: середовище, екознак
Етика: одяг, культура, спілкування 
Економіка: гроші, виробництва, імідж, підприємство Правознавство: відпочинок, влади, відносини
Інформатика: інформацію, електронна пошта, інтернет 


Також у кейсі містяться посилання на важливу інформацію, що розширює кругозір: Ідеальні уроки-кейси: бренд 
Примітка: 

Кейси складаються таким чином, щоб кожен из них містив знання, які цілком відповідають чинній шкільній програмі. Для цього в кожному кейсі робляться посилання на ті параграфи зі шкільних підручників, де наведено повний навчальний матеріал. 
Наприклад, в одному з кейсів у розділі «Хімія» є посилання на хімічні елементи: срібло, йод, магній. У другому кейсі – на хлор, золото, калій. У третьому – ще на кілька елементів і хімічні реакції. Таким чином, кілька десятків кейсів дозволяють заповнити всю таблицю Менделєєва. 
Таким самим чином в одному з кейсів подаються посилання, наприклад, на тему з фізики, пов'язану з електромагнітними коливаннями. У другому – на хвильовий рух світла, у третьому – на «тиск» тощо. Кілька десятків кейсів дозволять охопити всю шкільну програму з фізики.
Таким чином, ідеальні уроки-кейси побудовані так, щоб поєднати 2 в 1, а саме: не тільки дати теоретичні базові знання про науки, а й їх взаємоув'язку разом із практичним застосуванням цих знань. 

13. Автори: 
Автор базового кейсу: 
Биков Д. А.

Брали участь в апгрейді кейсу: Совенко К. С. 

Додай свій матеріал
Напиши листа до Гіпермаркету Знань
Перехід на сайт xvatit.com


А тепер іди та покращуй світ! 








товар
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович            
Каскад:  Економіка і богатоміка     
Рівень: 5 - 
8 клас                  
Урок: Реклама і ринок     

Мета: дізнатись що впливає на ціноутворення
Задачі:  
-розкрити зміст поняття «ціна»;
-проаналізувати процес формування цін;
-дослідити зв’язок ціни як економічної категорії з іншими аспектами життя;
-розширити знання по темі за допомогою відеоматеріалів


Розгортка за предметами:  

Економіка 

Історія
Маркетинг



Бізнес

Вступ
Доброго дня, діти!  
Скажіть, як часто ви, приходячи до магазину і беручи річ, яка вам сподобалася,  кладете її назад на поличку, побачивши її ціну? 

грошіАбо купуєте ніби всього потрохи, а, стоячи біля каси, розумієте, що товарів у вас на досить крупну суму?
Чи купуючи постійно вживаний вами продукт, розумієте, що ціна його значно зросла? 
В подібні ситуації ми з вами потрапляємо дуже часто, і хотілось би розібратися  що таке ціна, і що саме  формує ціну на товар? 
Отже, наш урок присвячується саме цій темі. Починаючи з самого поняття «ціна», ми розглянемо, що історично призвело до її утворення, від чого вона залежить, і як ціна на певні товари  впливає на наше життя. Починаємо!

Предмет
Економіка  






Ціна – це сума грошей, за яку покупець згоден купити товар, а виробник продати цей товар, тобто ціна є грошовим вираженням вартості товару




Виділяють наступні функції 
ціни:


товар



Облікова – ціна є засобом обліку (підрахунку) вартості продукції, тобто за допомогою цін можна визначити вартість витрачених матеріалів, сировини, енергії та праці, обчислити величину всіх витрат на виробництво продукції та прибуток від її продажу.


Стимулююча – полягає в заохочувальному або стримуючому впливі ціни на виробництво та споживання різних видів продукції (зниження ціни, проведення акцій тощо).


Розподільча – полягає в розподілі національного доходу між різними регіонами країни, підприємствами, соціальними групами населення.





Ціна забезпечує рівновагу між попитом (потреба покупця в деяких товарах або послугах, і бажання придбати ці товари або послуги в певній кількості) та пропозицією (можливість і бажання продавця (виробника) пропонувати свої товари для продажу на ринку за певними цінами). Процес формування ціни на товар називається ціноутворенням:




Ціноутворення – це процес обґрунтування, затвердження та перегляду цін і тарифів, визначення їх рівня, співвідношення та структури.



Основними ціноутворюючими факторами є:


бізнес1. Фактори, що впливають на пропозицію товару


Кількість витрат на виготовлення товару.


Використання сучасних технологій у виробництві.


Рішення самого виробника товару.


2. Фактори, що впливають на попит товару


Корисність товару (задоволення певної потреби людини). 


Використання сучасних технологій у виробництві


Дохід покупців товару.


Зміна цін конкурентів.


Рівень конкуренції на даному ринку.


3. Фактори зовнішнього впливу (щодо покупців і продавців)


Інфляція - тривале зростання загального рівня цін.


Заходи державного регулювання і контролю цін.


Спосіб продажу товару.





Класифікація цін



класифікація





За рівнем свободи (лібералізації):

Фіксовані – це ціни, які встановлюються державою через систему органів влади та управління.

Регульовані – ціни, межі змін яких прямо встановлює держава.

Вільні – визначаються підприємствами самостійно з урахуванням своїх витрат і співвідношення попиту та пропозиції.

грошіЗа територією:
Загальнодержавні – це ціни, які встановлюються однаковими на всій території країни і можуть бути змінені тільки спеціальними постановами уряду.
Місцеві – ціни, встановлення яких входить до компетенції обласних та міських рад.
Зональні –  ціни, які є однаковими на певні види продукції у декількох географічних зонах.
За сферою обслуговування:
Оптові – ціни виробників, які вони встановлюють на свою продукцію, щоб отримати мінімальний дохід і продовжити виробництво. 
Роздрібні – ціна, за якою товари продаються в роздрібній торгівлі населенню, підприємствам, організаціям.
Закупівельні – це ціни, за якими сільськогосподарська продукція великими партіями закуповується державними, кооперативними та фермерськими господарствами для подальшої переробки.
Тарифні – ціни, які виражають плату за переміщення грузів і пасажирів транспортним організаціям.

За формами продажу:
Аукціонні – це рівень ціни товару, що купується на аукціоні..
Біржові – це рівень ціни товару, що продається через біржу.
Договірні – ціни домовленості між продавцем і покупцем.

Завдання
Діти, давайте перевіримо те, що ви запам’ятали з першої частини нашого уроку. Сформулюйте, будь ласка, визначення до кожної поданої категорії.
гроші 

Предмет
Історія


Як ви зрозуміли, ціна на товар формується за допомогою грошей. 
А що ж таке гроші і як вони виникли? 

Гроші – це особливий товар, що є загальною еквівалентною формою вартості інших товарів.


Гроші, що зустрічалися  та використовувалися на території України:

Гроші  грецьких колоній (Ольвія, Тіра, Херсонес, Пантікапей та ін.) використовувалися в  6 ст. до н.е. – 4 ст. н. е., згодом монетна продукція Стародавнього Риму 5 ст. н.е. Пізніше в обіг увійшли арабські дірхеми (монети), відкарбовані на чисельних дворах Арабського Халіфату у Середній Азії, Ірані, Північній Африці, на Близькому Сході і навіть на Піренейському півострові.  8-11 ст. н.е. В епоху найбільшої могутності Київської держави князі розпочали власне монетне карбування (часи правління Володимира Великого і Ярослава Мудрого). Володимир Великий першим з князів руських почав карбувати власну монету.гроші  гроші

  

Златник Володимира Великого           Сучасні українські гроші з зображенням Володимира Великого
Cрібляник Ярослава Мудрого (1019–1054) став наступним, на його лицьовій стороні було ображено св. Георгій, а на зворотній був тризубець. Після чого розпочався «Безмонетний період», період другої половини 11 ст., коли роль засобів обігу виконували хутра звірів, насамперед, куниці та вивірки, у зв'язку з припиненням масового ввезення іноземних монет і відсутністю власних покладів срібла в Київській Русі. Срібні злитки, вони ж гривни, були поширені у  12-13 ст. Розрізняють декілька їх типів, основними з яких є: київські, чернігівські та новгородські. Різною була і вага гривен.Теоретично вона становила 204,756 г. срібла.  

гроші

Срібляник Ярослава Мудрого


У 14 ст. монетне карбування на українських землях відновлюється: карбуються «квартники» (півгрошів) зі срібла, мідні «пулі», а також «львівські квартники». У 16 ст. на ринку з'являються нові номінали: шостак – 6 грошів, трояк 
– 3 гроші, гріш, тернарій (третяк) – 3 денарії, солід (шеляг) – 6 денаріїв тощо. Основною лічильною одиницею стає злотий, що дорівнював 30 грошам. Зростав і кількість та асортимент крупної монети з'являються срібні талери (біля 28 г). Внаслідок першого поділу Речі Посполитої (1772) Галичина відійшла до складу Австрійської імперії. У 1774 вона захопила і Буковину. 
гроші
Крони

На цих землях австрійський уряд запровадив власну грошову систему: 1 гульден (флорин) дорівнював 60 крейцерам. Деякий час велося карбування монет для
Галичини номіналом 1 шиллінг, та З крейцари. З 1857 гульден став дорівнювати 100 крейцерам. Внаслідок грошової реформи 1892 у Австро-Угорщині було запроваджено золотий монометалізм і основною грошовою одиницею стала корона (крона), яка ділилася на 100 геллерів (філлерів). Після відновлення української національної державності 1917 р. з'явилась необхідність випустити власні гроші. Випустили перші кредитні білети номінальною вартістю 100 карбованців. Це були перші паперові гроші, на яких було поміщено зображення державного герба України — тризуба і написи українською мовою.

гривня рублі
100 гривень Української Народної Республіки (1918 рік)  Гроші Радянського Союзу

Законом Української Народної Республіки від 1.03.1918 р. грошовою одиницею стала гривня, яка дорівнювала 1/2 карбованця і ділилася на 100 шагів. В обігу перебували грошові знаки вартістю 10, 25, 50, 100, 250, 1000 карбованців, а також 2, 5, 100, 500, 1000 і 2000 гривень. Розмінна монета – шаги, випускались у вигляді поштових марок, номінальною вартістю 10, 20, 30, 40 та 50 шагів.

Після встановлення на українських землях більшовицького режиму, а згодом і включення їх до складу СРСР тут були поширені знаки радянського зразка. На західноукраїнських землях у міжвоєнний період використовувались гроші 
держав, до складу яких вони входили: у Галичині польська марка, а з 1924 – злотий, що дорівнював 100 грошів, на Закарпатті – чехословацька крона, яка ділилася на 100 геллерів, а на Буковині – румунська лея, що складалася з 100 бані. Після відновлення державної незалежності України 1991 р. взято курс на запровадження в обіг власної грошової одиниці – гривні, яку було введено у вересні 1996. 
гроші гроші

Характеристика українських розмінних монет,що перебувають в обігу в наш час:
гроші
Перші монети були викарбувані у 1992 році, але в обіг вони надійшли тільки у 1996 році. Монети були виготовлені на Луганському набойному заводі,та на Монетному дворі Італії. З колекційною метою виробляються памятні та ювілейні монети номіналом 2, 5, 10, 20, 50, 100, 125, 200, 250, 500 гривень.

Завдання
Діти, подумайте, гроші якого номіналу перебувають в обігу в нашій країні в теперішній час. Опишіть їх. Згадайте, хто на них зображений? 
Спробуйте розробити власний дизайн грошової одиниці.

ПредметМаркетинг

Маркетинг (англ. marketing) – це діяльність, спрямована на створення попиту на продукцію підприємства через максимальне задоволення потреб покупців.
Спочатку вся маркетингова діяльність зводилася до невеликих змін обсягу виробництва і збуту відповідно до змін ринкової ситуації. Пізніше до маркетингових проблем увійшло прогнозування та планування  обсягів продукції, яку вироблятиме підприємство, її майбутній продаж, рівень витрат тощо. У 70-тих  роках ХХ ст. маркетинг перетворився у активний комплексний засіб розв’язання довгострокових комерційних проблем. Одним з видів впливу на споживача є реклама. Витрачаючи гроші на якісну рекламу, підприємство забезпечує собі зростання продажів, а, отже, і збільшення прибутку. Витрати на рекламу виробникизакладають у ціну продукції, і хоча ціна товару підвищується, за хорошої реклами його споживання не лише не зменшується, але й збільшується.

Приклади реклами товарів
Жувальна гумка Hubba Bubba: "Дуже великі бульбашки"

реклама

Реклама Land Rover
реклама
Harley Davidson: «Мабуть, з духом «Harley» дійсно можна лише народитися»

реклама

Реклама мила Pears 1875 року
реклама

Гострі чіпси Pringles

реклама 
Завдання
Проаналізуйте дані реклами. Визначте їх суть, поясніть значення. Подумайте, як  реклама цих товарів вплинула на їх ціну
Розділіться 3 групи. Кожна з груп має придумати свою рекламну кампанію для будь-якого товару.
Відеоматеріали до питання.

«Юный Дарт Вейдер» реклама Volkswagen Passat


Реклама молока














Соціологія – це наука про суспільство, соціальні спільноти та суспільні відносини.

грошіСоціологи вивчають людей, зокрема, групи людей, прагнучи зрозуміти природу, значення і зміст взаємин між групами. Об'єктом соціологічної науки (в широкому розумінні) є все суспільство. Об'єктом дослідження соціології може бути все суспільство як одне ціле, а також окремі його елементи. Наприклад, великі і малі соціальні спільноти, особистість, організації і заклади, процеси і явища, різні сфери життєдіяльності людей. Предметом соціології (в широкому розумінні) є соціальне життя суспільства: соціальну структуру, соціальні інститути і відносини, соціальні якості особистості, соціальну поведінку, суспільну свідомість тощо. 

Виділять економічну соціологію, яка належить до міждисциплінарних наук. Вона поєднує соціологію та економічну науку, вивчає як діють економічні закони, закономірності розвитку економічних і соціальних відносин, життєдіяльності людей. Зрозуміло, що для того, щоб купувати певні товари за певною ціною, людині потрібнігроші. Тобто, важливим є рівень грошових доходів населення. Саме цими питаннями займається соціологія.


Грошові доходи населення - це надходження грошей населенню у вигляді оплати праці всім категоріям працюючих, пенсії, доходи від власності, стипендії та різні види допомоги, а також  надходження від продажу продуктів сільського   господарства та іноземної  валюти тощо. Рівень доходів та життєвий рівень населення в цілому та окремих його верств і зокрема сільського населення, його характеристики за структурою доходів і витрат визначається на основі вибіркового  обстеження життєвих умов домогосподарств. 


прибуток











Діти, як ми вже знаємо, в ціну, яка встановлюється на певний товар, включають також вартість обладнання, яке використовується при його виробництві. Велике значення має оновлення цього обладнання, тобто введення інновацій, для підвищення якості товару, зменшення часу на його виробництво, затрат робочої сили тощо.




Інновація – це використання нововведень у вигляді нових технологій, видів продукції і послуг, нових форм організації праці, обслуговування та виробництва.


шумпетерЦе поняття ввів австрійський економіст Йозеф Шумпетер (1883  -1950). 

Він  поділив інновації на 5 видів:

створення нових товарів;

відкриття нових джерел сировини; 
освоєння нових ринків збуту;
нова організація виробництва;
використання нових технологій і техніки;
Ми розглядаємо саме технологічні інновації, тобто використання нової техніки і технологічних процесів, які покращуютьвиробництво, а отже і сам товар, і впливають на формування ціни на нього. Ціна на товар може зрости, так як виробник буде компенсувати свої витрати на нові технології, але так як якість товару має зрости, його споживання має збільшитися і виробник залишиться в виграші.
Постійний розвиток в науково-технічному секторі дає можливість впроваджувати все більш і більш модернізовані прилади та устаткування на виробничі підприємства, які б дали змогу зробити виробництво більш економним, швидшим та екологічним. Екологія зараз є актуальною проблемою для всього людства. Кожна країна має дозвіл на викид певної кількості забруднюючих речовин в атмосферу. Якщо вона перевищує їх – країна штрафується, тобто тобто штрафуються підприємства, які  перевищили кількість дозволених викидів. Але як же бути, якщо підприємство повинно працювати? саме для цього вводяться екологічні інновації.

Діти, давайте розглянемо застосування технічних інновацій на прикладі відомої української кондитерської компанії «Конті». Всі з вас люблять солодощі цього виробника, тож давайтеся розберемося за допомогою яких технічних інновацій вони виробляються.
 конті
Компанія «КОНТІ» була заснована у 1997 році з найменуванням «Виробниче об'єднання «Київ-Конті». Вона почала розвиватися і вже з 2004 року компанія виходить на російський ринок за рахунок придбання Курської кондитерської фабрики. Цей рік ознаменований початком активної модернізації виробничих потужностей. Саме з 2004 року позиціонується як Група «КОНТІ». У 2011 році запущений великий виробничо-адміністративний комплекс компанії в Курську, виробничий потенціал якого дозволяє Групі «КОНТІ» збільшити випуск кондитерської продукції в Росії більше ніж у два рази.

Цікаві факти
Перший  рекламний ролик одного з продуктів компанії - Bonjour-десерту - посів перше місце на престижному міжнародному маркетинговому конкурсі EFFIE AWARDS UKRAINE. Першою серед виробників продуктів харчування підняла питання про безпеку харчових інгредієнтів, що містять ГМО і ТІЖК, і першою почала перевіряти і маркувати свою продукцію знаком «Без  ГМО».

конті конті
Виробничі майданчики компанії розміщуються у двох країнах - в Україні і Росії.
Кожен другий житель України є споживачем продукції «КОНТІ» .
«КОНТІ» - на третьому місці серед виробників кондитерських виробів Східної Європи (без урахування транснаціональних гравців).
«КОНТІ» також посідає третє місце серед кондитерів Росії за обсягами виробництва (за підсумками 2010 року).
Якщо всі цукерки «Джек», вироблені компанією за рік, викласти в одну лінію, то вона обів'є Землю по екватору (40000 км).
160 000 упаковок «Супер-Контік» купують в Україні в день.
За останні 5 років «КОНТІ» випустила мільйон тонн солодощів. Якщо точніше - 1 мільйон і 65 тисяч. Це вага 100 Ейфелевих веж, а 4 200 000 000 гривень склав обсяг реалізації Групи «Конті» у 2010 році.

Інноваційні технології компанії
Високотехнологічне обладнання - гордість компанії. Виробничі потужності «КОНТІ» - це 5 фабрик (3 в Україні і 2 в Росії), на яких працюють 59 сучасних високотехнологічних ліній по випуску кондитерської продукції.

конті конті 

Донецька кондитерська фабрика - найбільш модернізоване українське підприємство компанії. У виробництві шоколаду всі процеси автоматизовані, вплив людського фактора зведено до мінімуму.

конті

Така автоматизація та введення нових технологій у виробництво компанії пояснює всі її досягнення за роки її існування, так як продукція якісна, смачна і має адекватну ціну.

Предмет






Бізнес



Бізнес – підприємницька, комерційна чи будь-яка інша діяльність, що не суперечить закону і спрямована на отримання прибутку.


Споживач виконує роль індикатора підприємницького процесу. Оскільки все, що є предметом діяльності підприємця має право на продаж тільки у випадку позитивної оцінки споживача. Така оцінка дається споживачем , як готовність купити той чи інший товар. Іншими словами якщо ви виробляєте якісний товар за адекватною ціною, і якщо споживач готовий його купити, або вже купує, то це означає, що ваш товар одержав позитивну експертну оцінку споживача. Підприємець, при плануванні і організації своєї діяльності ні в якому разі не може ігнорувати настрій, бажання, інтереси, оцінки споживача.

бізнесОсновними методами дії підприємця та споживача виступають такі фактори: 
новизна товару, зацікавленість в ньому споживача; 
ціна, доступність товару; 
ступінь універсальності товару; 
зовнішній вигляд і упаковка; 
позитивні характеристики товару, його відмінність від товарів інших виробників, можливість споживача познайомитись з такими його особливостями;
Бізнес починається з малого. Всі відомі на сьогодні світові компанії-гіганти починали з малого. Наприклад, італійська компанія, виробник ексклюзивних автомобілів спортивного та бізнес-класу Maserati S.p.A. (коротко: Maserati — укр. «Мазера́ті»). У сім'ї Мазераті було шестеро братів: Альфьєрі, Біндо, Карло, Етторе, Ернесто і Маріо. Маріо присвятив себе мистецтву. 

maseratiКарло почав вдалу кар'єру автогонщика, але в 1919 році помер від туберкульозу. Альфьєрі, Біндо і Ернесто працювали на автомобільній фірмі «Isotta-Fraschini». У 1914 році Альфіері вирішив відкрити власну майстерню в околицях Болоньї. Незабаром до нього приєдналися двоє молодших братів - Біндо і Ернесто, і вони разом побудували спортивний автомобіль з дволітровим двигуном. У 1926 році за фінансової підтримки Діато брати заснували компанію «Мазераті». Компанія почала випускатиавтомобілі з 4 -, 6 -, 8 - і 16-циліндровими двигунами. Один з перших Maserati, керований Альфьєрі, переміг в 1926 році в Targa Florio.
Художник Маріо розробив емблему компанії - тризуб. У 1932 році помер Альфіері, проте залишилися три брати - Біндо, Етторе і Ернесто - продовжили справу компанії. В даний час компанією володіє італійська промислова група «FIAT». Обсяг виробництва в 2007 році склав 7669 автомобілів. Автомобіль Maserati Quattroporte № 1 належить колишньому президенту Італії Карло Адзеліо Чампі, а Maserati Quattroporte № 2 - колишньому прем'єр-міністру Сільвіо Берлусконі:  

maserati
2008 Edo Competition Maserati MC12        2009 Maserati GranTurismo S MC Sport Line:
maserati мaserati

Maserati 2012 та салон 2008 Maserati Quattroporte Collezione Cento:
 мaserati maserati

Як бачимо ці розкішні дорогі автомобілі зараз виробляє компанія, яка почалася з простої майстерні. Звичайно,  в неї були взлети і падіння, але її теперішнє процвітання говорить само за себе.

Завдання
Знайти інформацію про відому зараз компанію і розказати історію її виникнення, та завдяки чому вона досягла теперішніх результатів.

Предмет
Географія 







Валюта – загальна назва грошових одиниць  різних країн світу , за які у відповідних країнах можна купити будь-які товари. 
Курс валюти – це 
ціна будь-якої валюти, виражена через певну кількість іншої валюти (котирування).




гроші

Методи котирування валют:
Пряме котирування - вартість одиниці іноземної валюти виражають у національній грошовій одиниці 1 доллар  =  7,99 грн.
Непряме (обернене) котирування - вартість одиниці національної валюти виражають у певній кількості іноземної валюти 1 грн.  =  25 рублів.

Міжнародна (світова) валютна система – це сукупність способів, засобів та органів, за допомогою яких здійснюються грошові розрахунки у межах світового господарства. 
Основні складові елементи міжнародної валютної системи:
грошіформи міжнародних засобів платежу (світові гроші);
уніфікований режим валютних курсів;
умови взаємної конвертованості валют і валютних ринків;
міжнародне регулювання валютних обмежень;
міжнародні валютно -фінансові організації. 

Основні світові валюти 
гроші гроші

Американський долар (USD) — долар США, найважливіша валюта світу та універсальний засіб оцінки будь-якої іншої валюти. Усі валюти звичайно котируються щодо долара США. 

Євро (EUR) — євро був створений для того, щоб стати провідною валютою Євросоюзу. Присутність євро на міжнародному ринку забезпечується завдяки Європейському Валютному Союзу.
гроші гроші

Англійський фунт стерлінгів (GBP) — до кінця Другої Світової війни фунт залишався світовою опорною валютою. Його псевдонім cable ("телеграма") був пов'язаний із застосуванням телексних апаратів для торгівлі на ринку в часи розквіту фунта.

Японська йена (JPY) — японська йена стоїть на третьому місці серед найпоширеніших на світовому ринку валют, хоча за обсягом присутності на ринку вона суттєво уступає долару США і євро. Йєну відрізняє висока, практично цілодобова ліквідність в усьому світі. Найбільший попит на ієну для валютних операцій має, природно, місце серед японських "кейрецу" - економічних і фінансових об'єднань. 


Завдання
грошіНа карту світу нанесено чотири основні валюти світу. Визначити: які валюти нанесено? Яким країнам вони належать? Де поширені? Перемалюйте собі їх позначення. 

Предмет









Прислів`я та приказки
грошіКоли гроші говорять, тоді правда мовчить. 
Гроші відмикають усі двері. 
Срібний молоток залізні двері пробива. 
Золото не говорить, а чудеса творить. 
Коли золото наверх спливає, тоді правда на дно поринає. 
Гроші рахувати, треба розум мати. 
Як копійка ведеться, то й добре живеться. 
Копійка карбованці береже. 
Копійка копійку кличе. 
На гроші немає посту
Гроші бережи — вони й тебе врятують. 
То не гроші, що в бабусі, а то — гроші, що за пазухою. 


гроші
Хто змолоду гроші береже, той на старість в нужді не живе. 
Рахуй гроші стиха, не знатимеш лиха. 
Гроші в гамані, а помагають в біді. 
Хто живе без запасу (грошей), той гине без часу. 
Гроші май, та про чорний деньок дбай. 
Гроші — хороші, бережи їх про чорний день та лиху годину. 

Грішми воюють, грішми торгують, а без грошей—горюють. 
Гроші — горе, а без них — двоє. 
Гроші йдуть до багатого, а злидні до бідного.
Гаманець без грошей - клапоть шкіри. 
Грошей - аж кишеня не сходиться. 
Грошей багацько, а щастя мало. 
Грошенята дорогу прокладають. 
Грошима почуття не купиш. 


грошіРимовані загадки (рос.)
Люди ходят на базар: Там дешевле весь...(Товар)
На товаре быть должна Обязательно...(Цена
Как ребёнка нет без мамы, сбыта нету без...(Рекламы)
Чуть оплошаешь — в тот же момент, Рынок захватит весь твой...(Конкурент)
Коль трудился круглый год, Будет кругленьким...(Доход)
Журчат ручьи, промокли ноги, весной пора платить...(Налоги)
На рубль — копейки, на доллары — центы, Бегут-набегают в банке...(Проценты)
Чтобы дом купить я смог, Взял кредит, внеся...(Залог)
Предмет



Аудіоматеріали 


Темі ціни та вартості присвячено чимало пісень, серез сучасників це 
Maxim (The Prodigy) feat. Skin (Skunk Anansie) – Carmen Queasy (Money Making Song) та Jessie J ft. B.o.B – Price Tag. Однією з всесвітньо найвідоміших є пісня шведського гурту ABBA – Money, Money, Money (1976): 
 


Підбиття підсумків уроку:  


1. Індивідуальні досягнення учнів становили:  
............
2. У результаті проведення кейсу у Гіпермаркет Знань можна додати такі знахідки учнів:  
Наприклад: 
Іванов
Петров
Сидоров 

3. Які 3 сайти допомогли здобути найсуттєвішу інформацію?  
http://school.xvatit.com/
http://ru.wikipedia.org/
http://znaj.net/

4. На допомогу учню та коучу:  
http://school.xvatit.com/

5. Де брати інформацію для кейсу:  
сайт.......................................
сайт………………………………
сайт………………………………
підручники………………….…..
книги………………………….....
журнали………………….……..
консультації коуча……..……..
інше..…………………………... 

6. Локація проведення урока-кейсу:  
Урок-кейс проходить у класі. Можливе проведення заняття в музеї, парку, бібліотеці... 

7. Змагання:  
Команди хлопчиків і дівчат.
Рахунок змагання між командами становив:………
Завдання їм:………….

8. Завдання додому:  
Сформулювати 5 запитань до уроку.

9. Тривалість кейсу:  
90 хвилин. 

10. Можливість схеми заняття з учнем-дублером:  
Урок веде вчитель.

11. Отримані результати та вироблені компетенції: 
- Уміння швидко знайти необхідну інформацію з теми та навколо неї;
- Уміння креативно користуватися здобутою інформацією в практичних цілях;
- Засвоєння конкретних знань з галузі богатоміки, економіки, історії та  інших системних розділів (наведені в розгортці) в обсязі звичайної шкільної програми, а також розширеного курикулуму;
- Уміння конструювати «нові знання» на основі отриманих знань і їх сегментів;
- Апгрейд інтелектуальних і комунікаційних здібностей.

12. Теги:  
У цьому кейсі містяться посилання на розділи та уроки, що відповідають шкільній програмі:  

Біологія: інтереси, харчування    
Географія: США, виробництво, регіонами, Близьскому Сході 
Економіка: валюта, попит, ціна, підприємство, фабрика 
Історія: Другої Світової війни, Володимир Великий, Речі Посполитої, суспільство, Галичина
Правознавство: держава, закон

Фізика: інновації, потенціал 



Також у кейсі містяться посилання на важливу інформацію, що розширює кругозір:  Ідеальні уроки-кейси: автомобіль
Богатоміка: конкуренція 



Примітка:  

Кейси складаються таким чином, щоб кожен из них містив знання, які цілком відповідають чинній шкільній програмі. Для цього в кожному кейсі робляться посилання на ті параграфи зі шкільних підручників, де наведено повний навчальний матеріал.  
Наприклад, в одному з кейсів у розділі «Хімія» є посилання на хімічні елементи: срібло, йод, магній. У другому кейсі – на хлор, золото, калій. У третьому – ще на кілька елементів і хімічні реакції. Таким чином, кілька десятків кейсів дозволяють заповнити всю таблицю Менделєєва.  
Таким самим чином в одному з кейсів подаються посилання, наприклад, на тему з фізики, пов'язану з електромагнітними коливаннями. У другому – на хвильовий рух світла, у третьому – на «тиск» тощо. Кілька десятків кейсів дозволять охопити всю шкільну програму з фізики.
Таким чином, ідеальні уроки-кейси побудовані так, щоб поєднати 2 в 1, а саме: не тільки дати теоретичні базові знання про науки, а й їх взаємоув'язку разом із практичним застосуванням цих знань.  

13. Автори:  
Автор базового кейсу: 
Быков Д. А.

Брали участь в апгрейді кейсу:  Совенко К. С.  

Додай свій матеріал
Напиши листа до Гіпермаркету Знань
Перехід на сайт xvatit.com

А тепер іди та покращуй світ!  











рынок

Автор кейса:
 Быков Дмитрий Акимович. 

КаскадЭкономика и Богатомика
Уровень: 789 класс.  
Урок:  Реклама и рынок.
Цель: собрать и системно усвоить знания из разных областей наук, практики и перспектив на примере кейса «Для чего нужен рынок?».

Задачи:
- проанализировать собранную целевую информацию;
- овладеть знаниями наук, которые оказали воздействие на развитие данной отрасли;
изучить понятие «рынок»;
- изучить историю возникновения и развития феномена рынка;
- сформировать целостное представление о роли рынка для общества.







Развертка по предметам:





География + Этимология 
Биология 
Химия Экономика 
Литература
Бизнес Реклама
 


рынокВступление
Говорят: «Научите попугая произносить слова «
спрос» и «предложение»— и перед вами готовый экономист». Но в такой шутке, между прочим, присутствует большая доля истины.
Эти простейшие механизмы — спрос и предложение дают представление не только о важнейших экономических проблемах всех времен и народов, но и о функционировании всей экономической системы в целом.
Механизм, который сводит вместе покупателей (предъявителей спроса) и продавцов (предъявителей предложения) товаров и услуг, обозначает понятие «
рынок». Для рынка важно, кто пришел раньше: покупатель или продавец (первичен спрос или предложение).
Поэт Николай Заболоцкий писал:
«Две гирьки, мирно встав на блюдце,
Определяют жизни ход.»
Ребята, давайте же попытаемся проследить этой «жизни ход»? Что же из себя представляет рынок и для чего он нам необходим. 

А что такое «рынок»? 

В узком смысле, рынок – это сфера товарного обращения, товарооборота.
В широком же, рынок представляет собой сферу товарного обмена; спрос и предложение товаров, услуг, финансовых ресурсов, ценных бумаг, золота, драгоценностей, произведений 
искусства, труда и др.
Рынок – это отношения людей друг с другом, касающихся купли-продажи товаров и услуг.

И, конечно же, должны быть люди, которые продают (продавцы) и которые покупают (покупатели) товары. Не так ли?
рынокрынок













Задание:

Нам даёт 
товар и чек
Не философ, не мудрец
И не суперчеловек,
А обычный...
Люди ходят на базар:
Там дешевле весь...
На товаре быть должна
Обязательна...  

ПредметИсторияистория рынкаПредположительно, рынок  – изобретение финикийцев. Его возраст порядка 3000 лет. Древние мореплаватели приближались к дальним берегам, десантировались, а затем «исследовали предложение». Выбирали, что бы им хотелось погрузить на корабли. На память. Выясняли потенциал аборигенов. Если они были слабы и бесполезны в будущем, то принималось решение об «отъеме». Аборигенов прогоняли, или, наоборот, захватывали в рабство, обманывали или убивали. Грузили все полезное на корабли, не предполагая возвращение.
Если аборигены могли постоять за себя или имели возможность отступить и, главное, были необходимы для добывания желанных продуктов, то избирались «обмены». Аборигены могли принести продукты своего труда, привлекательные для гостей. Любое насилие  разрушало надежды на последующие контакты, поэтому единственным вариантом был поиск взаимовыгодных отношений. Участники обмена могли выбирать то, что их привлекало, и предлагать что-либо взамен, надеясь, что предложенное тоже будет привлекательным.
Обмены стали гораздо проще при создании замечательной инновации – денег.
Рынки, торговые ряды и гостиные дворы существовали уже в древних странах Востока, в Ассирии, Египте. В разных египетских городах были определены базарные дни. Определенные сведения о рыночной торговле в древности дошли до нас только от греков и римлян.
ПредметГеография + Этимология

  

кораблестроениекораблестроениеистория рынкаКак уже упоминалось, предположительно, рынок  – изобретение финикийцев. Его возраст порядка 3000 лет.
Давайте побольше узнаем о удивительной стране Финикии и ее народе – финикийцах и какой вклад они сделали в развитие нынешней торговли.

Примерно 4 тысячи лет назад на узкой полоске земли на восточном берегу Средиземноморья поселились племена людей, которых древние народы называли финикийцами.

Отдельные финикийские города превратились в самостоятельные города-государства. В ранний период главную роль играл Сидон, позднее его место занял Тир. И другие города 
Финикии, которые мы можем увидеть на карте, это  Берута (современный Бейрут), Библ (Гебал),  Арвад.
Жители страны, финикийцы, создали мощную цивилизацию с развитыми ремёслами, морской торговлей и богатой культурой. Финикийская письменность стала одной из первых зафиксированных в 
истории систем фонетического письма. Наивысший расцвет финикийской цивилизации приходится на 1200—800 гг. до н. э.

Название «Финикия» происходит, вероятно, от греч. φοινως — «пурпурный», это связано с производством пурпурной краски из особого вида моллюсков, обитавших у побережья Финикии, которое было одним из основных промыслов местных жителей.
Другое объяснение — греч. Φοϊνιξ — «страна красного солнечного божества Феникса», появлявшегося с востока.
А также существует версия, что название происходит от египетского слова «фенеху» — «строитель кораблей», так как финикийцы действительно занимались мореплаванием и кораблестроением. 

финикийские товары из прозрачного стеклаПрибрежное положение финикийских городов способствовало развитию торговли. Установлено, что уже во II тысячелетии до н. э. существовали торговые связи между финикийскими городами и Египтом. В XIII веке до н. э. Финикия испытала нашествие народов моря. С одной стороны ряд городов были разрушены и пришли в упадок, однако народы моря ослабилиЕгипет, что привело к независимости и возвышению Финикии, где главную роль стал играть Тир.
Первые финикийцы были рыболовами. Со временем их рыболовецкие деревни превратились в богатые купеческие центры, поскольку они стали использовать свои корабли не только для рыбной ловли, но и для торговли с заморскими землями. Финикийцы создавали палубные гребные суда из ливанского кедра.
Финикийцы первыми обогнули 
Африку. Финикийские цари, такие имели тесные дружественные, торговые, и даже династические связи с еврейскими государствами — с древней Иудеей и древним Израилем.
В поисках дешёвого сырья и новых рынков сбыта финикийцы плавали по всему Средиземному морю, доходили до Атлантического побережья Испании (Фарсис) и даже — до Британских островов, откуда везли олово.
Финикийцы во всем мире славились как лучшие моряки и кораблестроители. Они первыми начали изготавливать для широкой продажи предметы из прозрачного стекла.
А также финикийцы изобрели технологию выдувания стекла, позволявшую делать изящные вещи:
финикийские товарыУже в те давние времена, рынок играл важную роль в жизни каждой страны. Именно благодаря рынку, рыночным отношениям, развивались торговые пути. Ведь торговля — это значительный источник налоговых поступлений в бюджет страны или региона.

Интересные факты 
Легенда рассказывает, что первыми открыли пурпур финикийцы, и вот каким случайным образом: собака пастуха царя случайно разгрызла валявшуюся на берегу раковину мурекса, и тут же ее морда стала пурпурно-кровавой.
Когда 
Александр Македонский, разгромив в IV веке до нашей эры персидские войска, вступил в город Сузы, он нашел там в царской сокровищнице десять тонн пурпура. Чтобы произвести его, были загублены миллиарды улиток! Ведь один-единственный грамм пурпура можно добыть из десяти тысяч моллюсков.
Пурпур употребляли не только для окраски тканей, но и слоновой кости, пергамента. Также в косметике находил он спрос, а в смеси с мелом – в художественной росписи. Изготовленные из пурпура красные чернила предназначались только для императоров (регенты расписывались зелеными чернилами из «недозревшего» секрета пурпурной железы!).

Задание 

  • Какие природные условия способствовали развитию кораблестроения в Финикии?
  • Финикия расположена?
    -  на восточном берегу Средиземного моря
    -  там же, где Древнее Двуречье
    -  на южном берегу Средиземного моря
  • Древние финикийцы занимались?
    -  скотоводством
    -  мореплаванием
  • Именно финикийцы являются изобретателями?
    -  цветного стекла
    -  прозрачного стекла
  • Что нового вы узнали сегодня на уроке?
  • Если вас спросят, чем знаменита Финикия, что вы назовёте? 
ПредметБиология 


В нашей с вами жизни растения имеют очень большое значение. Самые различные по своему происхождению, распространению и систематическому положению 
растения употребляются человеком для той или иной определенной цели:
продукты питания

Важную роль в питании человека играют плодовые растения и культуры.
Как плоды, так и овощи, особенно если они поедаются в сыром виде, имеют не только пищевое, но и особое значение в пищевом режиме содержания в них различных специальных веществ, главным образом 
витаминов.замороженые продукты замороженые продуктыСегодня рынок пищевой промышленности предлагает огромный выбор различных продуктов, но все чаще с каждым годом растет спрос на замороженные плодоовошные смеси в Украине.
Типичный портрет покупателя замороженных овощей – это работающая или нет женщина 20-45 лет с доходом средним и выше среднего, которая заботится о своем 
здоровье. Сейчас все меньше времени люди тратят на приготовление пищи, особенно жители мегаполисов. Готовые смеси привлекают их удобством приготовления и экономией времени. Приготовить суп из такой чудо пачки с полуготовыми грибами или мясом в комплекте можно за 15 минут, а салат так и вовсе за минуту.
Рынок «мерзлой» продукции стал формироваться на Украину тогда, когда стали поступать импортные замороженные креветки и фрукты-овощи. Отечественные производители заметили, что они пользуются бешенным спросом, и решили вывести на рынок свои замороженные продукты, которые по качеству не уступают импортным. А по цене даже выигрывают.
 Рынок плодоовощной заморозки хорош своим ассортиментом. В Украине можно выращивать огромное количество овощей, фруктов, ягод, 
грибов.  Ведь только вариаций замороженного картофеля может быть масса: картофель целиком, кубиками, соломкой, дольками, картофель для фри, для жаркого, картофель по-домашнему, по-селянски. И это еще не полный список картофельной заморозки. Также существуют различные виды и других замороженных продуктов питания.

Задание 

Очень вкусная витрина
Овощного...
Всё, что в жизни продаётся,
Одинаково зовётся:
И крупа, и самовар
Называются...
Сколько купили вы колбасы,
Стрелкой покажут вам точно... 
ПредметХимия


Еще в Х веке до нашей эры, на дне Средиземного моря вблизи Тира 
 легендарного города в древней стране Финикии, воздвигнутого на скале у побережья нынешней Сирии,  ловили улиток-иглянок. (Современные зоологи называют их Murex brandalis.)
Сотням рабов приходилось изо дня в день нырять за этими улитками в море. Другие рабы выдавливали их, растирали с солью и подвергали дальнейшей переработке, состоявшей из многих операций.
В наши дни все давно привыкли к тому, что дешевые и в то же время яркие красители всех 
цветов и оттенков легко купить в магазине. Их изготовление теперь уже не требует непосильного труда рабов или населения колоний. Красители, в том числе пурпур и индиго, производят рабочие, техники и инженеры на химических заводах. Впрочем, пурпур и индиго утратили свою былую славу. Их вытеснили более светопрочные синтетические красители, широким выбором которых мы сегодня располагаем. 
красители
Красители 

сушка пряжи после окрашивания
Сушка пряжи после окрашивания 
тирский пурпур
Пурпур (тирский пурпур) или 6,6'-диброминдиго.
Краситель, который извлекали из морских брюхоногих 
моллюсков – иглянок;
и
меет различные оттенки – от багряного до пурпурно-фиолетового цвета.
тирский пурпур
Пурпур (тирский пурпур) или 6,6'-диброминдиго 

раковины моллюсков Murex brandaris L
Раковины моллюсков Murex brandaris L 

Пурпур извлекали из различных видов иглянок 
 Murex brandaris L. (Bolinus brandaria), Hexaplex trunculus и Thais haemastoma. В зависимости от вида моллюсков и технологии крашения ткани получали окраски различных цветов и оттенков. 
сосуд для крашения с суспензией экстракта из моллюска Hexaplex trunculus
Сосуд для крашения с суспензией экстракта из моллюска Hexaplex trunculus 

шерсть, окрашенная пурпуром
Шерсть, окрашенная пурпуром 

шелк, окрашенный пурпуром
Шелк, окрашенный пурпуром 

Рынок лакокрасочных материалов (ЛКМ) не стоит на месте. Однако отечественным производителям приходится, прямо скажем, туго. Конкурировать они должны в первую очередь не друг с другом, а с иностранными производителями, чья продукция хотя и дороже, однако выгодно отличается широтой ассортимента, разнообразием цветов и экологической безопасностью.
По разным оценкам, на сегодняшний день в Украине насчитывается более 100 постоянно действующих производителей лакокрасочных материалов. Более уверенно сегодня чувствуют себя крупные компании с солидной научной базой и производственными мощностями.
Рынок лакокрасочной продукции нынче активно растет. По оценкам экспертов, он составляет 230 тыс. т, т.е. потребление на душу населения не достигает и 5 кг в год, тогда как в Германии, например, оно составляет 35-40 кг. Сейчас конъюнктура отечественного рынка благоприятна, ведь как только у людей появляются деньги, они начинают приводить в порядок свои основные средства (жилье, офисы, 
производство). В связи с этим аналитики международных компаний считают, что объемы приобретения красок на душу населения в Украине в ближайшие пять лет вырастут в 2-3 раза.ПредметЭкономика 

экономика
ЭкономикаОна – интересна и важна,
Чтоб доходы посчитать
И расходы рассчитать.
Выбор сделать, если нужно
И купить товары дружно,
Если качество у них
Превосходит остальных.
Как продать и где купить,
Чтобы прибыль получить
И, чтоб жизнь была не в тягость,
И дарила людям радость. 


Методы и средства управления рынком совершенствуются век за веком. Рынок впитывает в себя все достижения технического прогресса, включая современные информационные технологии. Появляется бесчисленное множество разновидностей со специфическими установками, нормами, привычками, благоприобретенными самостоятельно и требованиями, навязанными извне – 
государством, местными властями, общественными традициями.
Главной функцией рынка является обмен между участниками – юридическими и физическими лицами.

А также к функциям рынка относятся: 

  • информационная — рынок дает его участникам информацию о необходимом количестве товаров и услуг, их ассортименте и качестве; посредническая — рынок выступает посредником между производителем и потребителем;
  • ценообразующая — цена складывается на рынке на основе взаимодействия спроса и предложения, с учетом конкуренции;
  • регулирующая — рынок приводит в равновесие спрос и предложение;
  • стимулирующая — рынок побуждает производителей создавать нужные обществу экономические блага с наименьшими затратами и получать достаточную прибыль.
В рынке действует рабочий механизм, т. е порядок. Рыночные отношения регулируются с помощью рыночного механизма, который состоит из следующих 4 законов:
  • Закон стоимости
  • Закон спроса и предложения
  • Закон труда
  • Закон конкуренции

Субъектами рынка выступают продавец, покупатель, посредник, государство.  


Продавец — это человек или организация, которая продаёт товар или услугу.
Продавец за соответствующее вознаграждение передаёт покупателю товар или услугу. Этот процесс называется, как правило, сделка. При совершении продажи иногда говорят — заключена сделка купли-продажи. Вторым участником сделки является покупатель (клиент, потребитель). Продавец преследует в сделке определённую цель — извлечение прибыли.
Покупатель — физическое или юридическое лицо, осуществляющее оплату деньгами и являющееся приобретателем товара или услуги.
В более широком смысле покупатель — человек (в т. ч. физическое лицо) или организация (в т. ч. юридическое лицо), осуществляющее оплату деньгами и являющееся приобретателем товара или услуги.

Покупатель на возмездной основе, то есть за деньги, приобретает товары или услуги для удовлетворения потребностей потребителя. Одними из ключевых моментов являются оплата именно за деньги (в наличной или безналичной форме) и получение товара или услуги.
Для того, чтобы оградить покупателя от некачественных товаров, от недобросовестных действий продавца применяется специальный закон — «Закон о защите прав потребителя».
Существует 
поговорка — «Покупатель всегда прав». Данное высказывание характеризует взаимоотношения сторон при заключении сделки купли-продажи. Тот, кто оплачивает товар, тот и является главным звеном в цепочке купли-продажи товаров и услуг. 


Посредник — юридическое (фирма, организация) или физическое лицо, содействующее в совершении какой-либо сделки.
Государство — это политическая организация общества, которая распространяет свою власть на всю территорию 
страны и её население, располагает для этого специальным аппаратом управления, издаёт обязательные для всех веления и обладает суверенитетом

Задание 
Это место всем известно,
Людно там и интересно.
Ходят все назад – вперед,
Каждый что-то продает
Кто-то что-то покупает
Иль другого убеждает,
Что товара лучше нет
Ни в одном из ближних мест.
Там не станут вам грубить
И готовы уступить
Вам товар по той 
цене,
Что останетесь вполне
Вы довольные собой
И отправитесь домой!
Что же это за место? 
ПредметЛитература  
Как старик корову продавал С. Михалков Как старик корову продавал
На рынке корову старик продавал,
Никто за корову цены не давал.
Хоть многим была коровенка нужна,
Но, видно, не нравилась людям она. 
 Хозяин, продашь нам корову свою?  Продам. Я с утра с ней на рынке стою!  Не много ли просишь, старик, за нее?  Да где наживаться! Вернуть бы свое!  Уж больно твоя коровенка худа!  Болеет, проклятая. Прямо беда!  А много ль корова дает молока?  Да мы молока не видали пока...
Весь день на базаре старик торговал,
Никто за корову цены не давал.
Один паренек пожалел старика: 
 Папаша, рука у тебя нелегка!
Я возле коровы твоей постою,
Авось продадим мы скотину твою.
Идет покупатель с тугим кошельком,
И вот уж торгуется он с пареньком: 
 Корову продашь?  Покупай, коль богат.
Корова, гляди, не корова, а клад! 
 Да так ли! Уж выглядит больно худой!  Не очень жирна, но хороший удой. – А много ль корова дает молока?  Не выдоишь за день - устанет рука.
Старик посмотрел на корову свою: 
 Зачем я, Буренка, тебя продаю? -
Корову свою не продам никому -
Такая скотина нужна самому! 

Ребята, попробуйте рассказать своими словами, как вы понимаете значение слова «рынок».

Рынок – сфера взаимодействия покупателей, посредников и продавцов, сфера обмена товарами по договорной цене. 
  •  А какие виды рынков вы знаете? (Вещевой, продуктовый, сельскохозяйственный, смешанного типа и т.д.).
  • А какие рынки есть в нашем городе?
  • На каком рынке происходило действие?
  • В качестве кого был старик? (Продавец)
  • А корова? (Товар)
  • А кем был паренек? (Посредник)
Посредник – лицо, содействующее установлению связей, контактов, заключению сделок, договоров. 
Почему старику «никто за корову цены не давал»? Почему он не мог продать корову? (Не хвалил ее) 
А чем воспользовался паренек? (Рекламой) 
Реклама – открытое оповещение покупателей о качестве, достоинствах, преимуществах какого-либо товара. 
А, что же такое «рыночная цена» и чем она отличается от просто «цены»? (Возможен торг). 
рынокРыночная цена – цена, образующаяся на рынке в результате торга между покупателями и продавцами. 

Если корова – товар, какое у него должно быть свойство, за которое могут дать хорошую цену? (Качество) 

Что же такое качество товара? 


Качество товара – свойства и признаки товаров, характеризующие их способность удовлетворять потребности людей, соответствовать требованиям и стандартам. 

А ради чего покупатель и продавец идут на рынок? Какую каждый из них преследует цель? (Прибыль)

Прибыль  результат хозяйственной деятельности, выражающий превышение доходов над расходами. 

Ребята, результатом деятельности на рынке является купля-продажа. Присутствовала она в данном стихотворении (мультфильме)? (Нет)
Все эти понятия тесно взаимосвязаны друг с другом и образуют такого вида схему.   

Что мы могли бы посоветовать старику? Какими качествами должен обладать продавец? 
Конечно же, продавец должен хорошо ориентироваться в ценах и товарах, уметь привлечь покупателей.

А еще он должен соблюдать правила вежливого общения, так же как и покупатель.
Мальчики и девочки, давайте вместе дружно прочитаем их вслух и запомним, ведь они нам пригодятся еще в жизни. Надо всегда быть вежливым в общении с людьми.

— Не груби.
— Не раздражайся.
— Не кричи.
— Будь вежлив, аккуратен, тактичен.
— Улыбайся.
ПредметБизнес 

Синонимы слова «
бизнес»— коммерция, торговля, отрасль, фирма, деловая активность.
Рынок является огромным полем деятельности, для того, чтобы заниматься различными видами бизнеса, предпринимательской деятельностью. Будь это продажа товаров, выполнение работ или же оказание услуг.
Для чего люди начинают создавать свое собственное дело, то есть, заниматься бизнесом? Конечно же, для получения выгоды, прибыли от своей деятельности.
И для того, чтобы ваш бизнес процветал, необходимо определится какой товар люди, покупатели, хотели бы приобретать, в чем бы они нуждались.
Реализовать свои идеи, замыслы и стать знаменитыми на весь мир удалось таким людям как Стив Джобс (основатель корпорации Apple), Евгений Чичваркин (Евросеть), Фил Найт (Nike) и многие другие.
NikeNike 
Фил Найт был бегуном. Неудачником. Он был очень посредственным спортсменом. Но зато он отлично знал, насколько ужасны американские кроссовки. В это же время немецкие 
Adidas для большинства людей в 60-е годы были настоящей роскошью, так как стоили намного дороже местных изделий, хотя и были в десятки раз выше по качеству. Найт решил исправить ситуацию и создать компанию, которая производила бы дешевые американские кроссовки, которые по качеству не уступали бы немецким Adidas и Puma.
Сказано – сделано. Найт пришел к выводу, что реализовать качественные, и в тоже время недорогие кроссовки можно только, производя их в Азии. Он решил начать с Японии (тогда там было дешевое производство). Фил поехал в страну самураев, и, представившись агентом компании Blue Ribbon Sports (несуществующей) начал вести переговоры со знаменитым производителем кроссовок Onitsuka. В итоге, они закончились тем, что Фил стал продавать японские кроссовки в США прямо из своего фургона. 
 
Nike

Продажи начали расти, и потихоньку бизнес стал перерастать из простой перепродажи чужих кроссовок в производство своих под брендом Nike. Впрочем, до настоящего успеха было еще больше 10 лет. История Nike не была молниеносной. Она началась с того, что бывший бегун решил усовершенствовать рынок кроссовок в США. Он увидел слабость у лидера – высокая цена на кроссовки Adidas и Puma. В тоже время Найт понимал, что качество американских кроссовок просто неприемлемо. Итогом его размышлений стала система, по которой кроссовки Nike производились в Азии, а продавались уже в 
США, как американский бренд. По качеству они были близки к Adidas, но стоили намного дешевле. Немцы попались на том, что их продукция делалась в Германии, где труд стоил очень дорого.
Сейчас ассортимент марки Nike не ограничивается только производством кроссовок. Это бренд, производящий множество спортивных товаров и признан одной и самой лучшей торговой фирмы производства спортивной одежды и аксессуаров для спорта во всем мире.
Стив ДжобсСтив Джобс 
Гениальный 
Стив Джобс, сегодня – это душа Apple, человек, перевернувший индустрию персональных компьютеров. Это сейчас, но в молодости Стив был совсем не таким. Все дело в том, что сегодняшний успех Джобса неразрывно связан с его другом Стивом Возняком. Если бы Возняк тогда в 70-е годы не создал революционный компьютер Apple II, то никакой бы Apple, которую мы знаем сегодня, возможно, мы бы и не увидели. Но Возняк, гениальный инженер того времени сделал свой компьютер.
Когда оба Стива впервые повстречались, между ними сразу же зародилась дружба. Джобс мечтал сделать что-то большое, а Возняку просто нравилось конструировать. Они были членами клуба любителей компьютеров. Однажды на такой вот встрече «умников» Возняк показал свой компьютер, который сразу приковал к себе внимание всех энтузиастов. Джобс, в свою очередь, уже тогда понимал, что это можно будет поставить на коммерческие рельсы, что из этого можно будет сделать что-то большое.
Ну а дальше объявился инвестор Майк Марккулла, который дал Apple жизнь. Из этой истории можно сделать простой вывод – в одиночку у вас нет шансов сделать бизнес. Нужны еще люди, которые будут вас дополнять. Одному человеку просто не хватит физически сил заниматься всем.
ПредметРеклама 

Рынок не может существовать и нормально функционировать без рекламы. Реклама существовала при любом строе, в любом обществе, государстве и будет существовать всегда! В современном мире реклама — это один из способов продвижения товара и услуг, но это далеко не полный перечень возможностей рекламы. А сама реклама зародилась в древности, в то время, когда большинство людей не умели ни читать, ни писать.
Основными носителями рекламы являются средства массовой информации (
СМИ).

Прессу можно разделить на: 

  • ежедневные газеты, которые, в свою очередь, можно подразделить на деловые, развлекательные, центральные и местные; еженедельные издания также делятся на деловые, общественно-политические и тематические;
  • иллюстрированные ежемесячные издания преимущественно научно-популярного или развлекательного характера;
  • технические и профессиональные издания;
  • рекламные и информационные издания могут быть бесплатными, иметь символическую или вполне реальную цену.
    Важное место занимает реклама на 
    телевидении. Недостатками рекламы на телевидении является то, что информация запоминается плохо, а обилие рекламных блоков раздражает потребителей, и это снижает эффективность телерекламы. Существенно отстает от телевидения радио.
    Большую роль играет наружная реклама: плакаты, стенды, щиты, табло.
     
телевидениеА если внимательно слушать и смотреть рекламу, то можно понять, что именно «благодаря» рекламе, мы узнали…
...что люди, живущие в огромных, хорошо оформленных квартирах, питаются лапшой Роллтон.
...что у хорошей хозяйки всегда грязные кафель в ванной, ржавые краны и кухонные плиты.
...что в морозилке может поселиться огромный говорящий пельмень.
...что ведь мы всего этого достойны.
…что наша главная проблема - перхоть.
…что каждая девушка в ярком платье носит с собой в сумочке двухлитровый Vanish.
…что за нас всегда думает Тефаль.
... что не все йогурты одинаково полезны.

Реклама «Розетка»


Реклама «АТБ» (акция Экономия)


Реклама Sprite:



Задание:
Ребята, давайте поиграем в игру! Выберите двух человек, они будут продавцами, а остальные покупателями.
Продавцы, перед вами  несколько видов товаров. Ваша задача придумать к ним рекламу и продать как можно больше продуктов. В конце игры посмотрим, кто же прорекламировал свой товар лучше и у кого покупатели купили товаров больше.

Подведение итогов урока 
1. Индивидуальные достижения учеников составили: 
............

2. В результате проведения кейса, в Гипермаркет Знаний можно добавить следующие находки учеников: 
Например: 
Иванов
Петров
Сидоров

3. Какие 3 сайта помогли добыть наиболее значимую информацию? 
http://school.xvatit.com/
http://ru.wikipedia.org/
http://znaj.net/ ... 

4. В помощь ученику и коучу: 
http://school.xvatit.com/

5. Где брать информацию для кейса: 
сайт................................................
сайт………………………………
сайт………………………………
учебники………………………..
книги…………………………….
журналы………………………..
консультации коуча…………..
другое………………………….. 

6. 
Локация проведения урока-кейсаУрок-кейс проходит в классе. Возможно проведение занятия в музее, парке, библиотеке...

7. 
СоревновательностьКоманды мальчиков и девочек.
Счет соревнования между командами составил:………
Задание им:…………. 

8. Задание на дом: 
1. Расспросить родителей, бабушек и других родственников о том, есть ли в вашей семье старинная посуда. Или посуда, имеющая необычную историю? Приготовить небольшой доклад на эту тему для выступления перед классом.
2. Найти данные, сколько пластиковой посуды производится в стране, области, в вашем городе. Проанализировать данные (увеличивается ли производство?почему?к чему это приводит?). Сформировать небольшой письменный доклад. 

9. Продолжительность кейса90 минут. 

10. 
Возможность схемы занятия с учеником-дублёромУрок ведет учитель. Возможен дублёр. 

11. Полученные результаты и выработанные компетенции: 
- умение быстро найти необходимую информацию по теме и вокруг неё;
- умение креативно пользоваться добытой информацией в практических целях;
- усвоение конкретных знаний из области химии, физики, истории, искусства, литературы, нанотехнологий и других системных разделов (приведены в развёртке) в объёме обычной школьной программы, а также расширенного курикулума;
- умение конструировать «новые знания» на основе полученных знаний и их сегментов;
- апгрейд интеллектуальных и коммуникационных способностей. 
12. Теги: В данном кейсе содержатся ссылки на разделы и уроки, отвечающие школьной программе: 
Экономика: спрос, предложение, рынок, товарцена, реклама 
Искусство: ссылка на раздел История: Финикия, Александр Македонский, страна + ссылка на раздел Биология: растения, здоровье, грибы, моллюски
Обществознание: производство, государство, общество 
Информатика: информация
Литература: поговорка, С. Михалков
География: торговля
Географія: США
Физика: телевидение


Также в кейсе имеются ссылки на важную информацию, расширяющую кругозор: Денежная: деньги Весело о бизнесе: бизнес Идеальные уроки-кейсы: Африка, цвета, витамины, СМИ Видеоуроки – Релакс: улитки 
Пристегни ремни: прибыль 
Известные логотипы в хипстерском стиле: Adidas
Уроки харизмы и стиля жизни: Стив 
Джобс


Примечание: Кейсы составляются таким образом, чтобы в каждом из них присутствовали знания, полностью соответствующие действующей школьной программе. Для этого в каждом кейсе делаются ссылки на те параграфы из школьных учебников, в которых приводится полный учебный материал.
Например, в одном из кейсов в разделе «Химия» есть ссылки на химические элементы: серебро, йод, магний. В другом кейсе – на хлор, золото, калий. В третьем – еще на несколько элементов и химические реакции. Таким образом, несколько десятков кейсов позволяют заполнить всю таблицу Менделеева.
Таким же образом в одном из кейсов делаются ссылки, например, на тему по физике, связанную с электромагнитными колебаниями. В другом – на волновое движение света, в третьем – на «давление» и т. д. Несколько десятков кейсов позволяют охватить всю школьную программу по физике.
Таким образом идеальные уроки-кейсы построены так, чтобы совместить 2 в 1, а именно: не только дать теоретические базовые знания о науках, но и их взаимоувязку вместе с практическим применением этих знаний. 

13. Авторы: 
Автор базового кейса: 
Быков Дмитрий Акимович. 
Принимали участие в апгрейде кейса:
 
Камонгар Анна. 

Добавь свой материал 
Напиши письмо в Гипермаркет Знаний 
Переход на сайт xvatit.com
 
А теперь иди и улучшай мир! 









форекс

Автор кейса: Быков Дмитрий Акимович 
Каскад: Экономика и богатомика
Уровень: 11 класс.  
Урок:  Реклама и рынок 

Цель: разобраться в свойствах и возможностях рынка Forex.

Задачи
- изучить рынок Forex и его свойства;
- сформировать представление о работе валютного рынка;
- собрать информацию о взаимосвязи валютного рынка и экономики;
- проследить историю становления международного валютного рынка
;
- расширить познания в сфере с помощью видеоматериалов 
                  

Развертка по предметам:
Экономика
Бизнес
Финансы
Литература 
Музыка
Мода
История
Физика

  

Вступление:   бізнесВ настоящее время свыше 500 000 трейдеров по всему миру стали клиентами Компании instaforex, повышая ежедневно свой уровень дохода и профессионализм, используя в своей работе передовые технологии интернет-трейдинга на торговых терминалах MetaTrader4 и MetaTrader5, а также ресурсы ведущих информационных агентств Reuters и Dow Jones.

Компания Instaforex характерна своими привлекательными условиями, как для трейдеров, так и для инвесторов. Форекс брокер instaforex обеспечивает выгодные условия проведения торговых операций в режиме онлайн. Основными направлениями торговли являются валютные операции, сделки с фьючерсами, CFD на акции NYSE, а также товарные операции на рынках Сommodities. 

В каком году был основан Forex? 
Официальное открытие Форекса состоялось 8 января 1976 года в городе Кингстон. 
Предмет
  
Экономика
Из чего состоит рынок Forex? 

Фо́рекс (Forex, иногда FX, от англ. FOR-eign EX-change – «зарубежный обмен») – рынок межбанковского обмена валюты по свободным ценам, т.е. котировка формируется без ограничений или фиксированных значений.
Обычно используется словосочетание «рынок Форекс» (англ. Forex market, Fx-market). Термин Форекс принято использовать для обозначения взаимного обмена валют, а не всей совокупности валютных операций. 
форекс В англоязычной среде Форексом обычно называют валютный рынок, а также торговлю валютой. В украинском и русском языках термин Форекс обычно используется в более узком смысле – имеется в виду исключительно спекулятивная торговля валютой через коммерческие банки или дилинговые центры, которая ведется с использованием «кредитного плеча», то есть маржинальная торговля валютой.

Давайте же детальней разузнаем, что же такое Forex:



Форекс является внебиржевым рынком. Он представляет собой неформальную сеть торговых отношений между участниками рынка по всему миру, включая центральные, коммерческие, инвестиционные банки, пенсионные фонды, брокеров и дилеров, страховые компании, транснациональные корпорации и частных лиц. На данном рынке проходят торговые операции по всем основным валютам.

форексНа рынке Форекс проводятся следующие основные операции с валютой

  • торговые и инвестиционные;
  • спекулятивные;
  • хеджирование;
  • регулирующие (валютные интервенции центробанков).
На рынке Форекс выделяют несколько сегментов: 
  • Рынок спот – поставка валюты происходит на второй рабочий банковский день после проведения операции.
  • Форвардный сегмент – поставка валюты происходит более чем через два рабочих дня.
  • Сделки своп – проведение сразу двух операций (покупки и продажи, одна из которых соглашение спот, другая - форвардная).

    Предмет
    Бизнес 

    А вы знаете как сделать хороший бизнес не выходя из дома? 
    форексЛюбой финансовый рынок, как правило, подразумевает огромные деньги, причем тутзарабатывают все: и те, кто торгует и те, кто помогает им торговать. Поэтому следует рассматривать сразу все варианты заработка на Forex, а не только стандартный трейдинг. Рядовой обыватель просто не представляет, на сколько широк диапазон для получения прибыли, поэтому я хочу рассказать обо всех возможных вариантах заработка.

    Бизнес на Forex практически всегда требует некоторых финансовых затрат, и чем больше вы хотите получить в итоге тем более существенными должны быть ваши финансовые вложения. Для начала следует перечислить все имеющиеся возможности – самостоятельный трейдинг, открытие брокерской компании, продажа советников, предоставление сигналов, платное обучение.

    Именно в поисках финансовой свободы многие из нас пришли на Forex. Уникальность этой сферы в том, что даже если мы не смогли предугадать следующее движение рынка и нам не удалось взять профит, рынок все равно не отворачивается от нас. Он предлагает альтернативный способ заработка, который не привязан к колебаниям валют и основан на умении находить с людьми общий язык.

    Как на этом можно заработать? 


    Большая популярность рынка Форекс заставляет многих начинающих трейдеров присоединиться к торгам, вложив свои свободные денежные средства. При этом, статистика таких торгов печальна – большинство начинающих трейдеров, в 95% случаях, теряют свои деньги, разочарованно бросая это занятие. В действительности, чтобы участвовать в торгах на Форекс и получать прибыль, нужно иметь определенные навыки работы именно на этом рынке. Поэтому, трейдеры, нацеленные на долгосрочный успех, зачастую тратят годы и большие средства для того, чтобы получить достаточные для получения прибыли знания.

    Предмет
    Финансы
     


    Мировые финансовые рынки представляют трейдерам возможность получения прибыли различными методами. Среди наиболее распространенных способов извлечения прибыли из финансовых операций с валютой или товарами на сегодняшний день пользуются популярностью такие виды получения прибыли, как валютный трейдинг, инвестирование в валютный рынок.

    финансыВместе с тем все большую популярность среди трейдеров приобретают возможности, которые предоставляются в торговле опционами. Такой вид участия в международном валютном рынкеForex, как опционы, не так давно стал предоставляться валютными брокерскими конторами.

    Опционная торговля во многом отличается от ставших уже привычными методов трейдинга. В основном эти отличия касаются методов получения прибыли, а также сами виды опционов могут отличаться между собой. Наиболее часто встречающиеся в предложениях брокеров опционы колл и пут представляют собой распространенные бинарные опционы, называемые еще в среде профессионалов «цифровыми». Система действия таких опционов сводится к получению прибыли по принципу «прибыль, или совсем ничего».

    Опционы – это разновидность вторичных финансовых инструментов. Это означает, что они являются побочным продуктом базовых активов - акций, индексов, облигаций, валюты и сырья, которые лежат в основе этих инструментов.

    финансыМожно отметить несколько положительных моментов использования таких видов опционов в трейдинге. Трейдер может заранее прогнозировать ожидаемую прибыль. Впрочем, эта закономерность касается и остальных методов получения прибыли на рынке Forex. Однако в случае с опционной торговлей трейдер точно знает, какую сумму он может заработать и, в результате принятого решения, покупать данный опцион или дождаться более удобного случая. Таким образом, можно заблаговременно предусмотреть все торговые риски.


    Предмет
    История 


    Опционы на товары и акции используются уже несколько столетий. В 30-х годах XVII века во время тюльпаномании. В 20-е годы XIX века на Лондонской фондовой бирже появились опционы на акции. В 60-х годах в США уже существовал внебиржевой рынок опционов на товары и акции. Биржевая торговля опционами на американские акции началась в 1973 году, когда была основана Чикагская опционная биржа (СВОЕ). К началу 1990-х годов на внебиржевых рынках производных инструментов формировался широкий спектр опционов, способный удовлетворить разнообразные финансовые потребности потребителей.

    тюльпаномания тюльпаноманиятюльпаномания 

    Принято различать два основных вида опционов: опционы пут и опционы колл, которые имеют некоторые отличия. Согласно определения, опционы пут подразумевают право на продажу базисных активов по фиксированной цене до истечения, оговоренного в контракте срока. Цена на опционы колл, наоборот, привязана к цене базового актива (акции). Трейдер же выбирает те виды опционов, которые, по его мнению, будут больше или меньше цены исполнения. При этом следует учесть и сроки исполнения контракта. Поскольку в опционной торговле заложен принцип фиксированной прибыли, то, в отличие от фьючерсов, они не нуждаются в марже. Это способствует тому, что в непредвиденной торговой ситуации не придется экстренно осуществлять закрытие позиций. 
    форекс 
    Одной из разновидностей опционов являются FX опционы (опционы на рынке Forex), где покупатель опциона имеет право на определённую дату обменять одну
    валюту на другую по заранее оговоренному обменному курсу. FX опционы в основном используют импортёры/экспортёры для хеджирования рисков изменения курса между валютой внешнеэкономического контракта и валютой реализации/закупки товара на внутреннем рынке.

    Интересные факты:

    деньгиРаньше деньги производились из недорогих и распространенных материалов. Из носителей стоимости деньги стали суррогатами стоимости. Следовательно, стало необратимой задачей вычисление валютного курса. Одной из самых первых систем международных договоренностей по обмену валют стал Золотой Стандарт. Такая система Золотого Стандарта полностью сформировалась после конца эпохи войн Наполеона около одна тысяча восьмисотых – одна тысяча восемьсот двадцать пятых годов.

    Суть данной системы, главным образом, состояла в том, что все страны участницы все золото фиксировали в денежных единицах и обменивали их в соответствии с данным содержанием валюту на золото в том случае, если страна-участница потребует это сделать. Но не каждая страна хотела и могла выкупать свою валюту на золото, если какая-либо из других стран это требовала. Такая система просуществовала практически до первой мировой войны, но ее довольно часто сотрясали кризисы.

    золото

    В период после первой мировой войны и до конца второй мировой ровной и четкой системы, которая бы регулировала операции обмена валют, не существовало, но уже стали начинать появляться многие международные финансовые организации. Так, например, в одна тысяча девятьсот тридцатом году в городе Базеле, который был учрежден специальный Банк Международных расчетов.

    форексИстория Форекс начинается 15 августа 1971 года, когда президент США Ричард Никсон объявил о решении об отмене свободной конвертируемости доллара в золото (отказался от золотого стандарта). Это разрушило систему стабильных валютных курсов и стало кульминационным моментом в кризисе послевоенной Бреттон-Вудской валютной системы. На смену пришла Ямайская валютная система, принципы которой были заложены 16 марта 1973 года на острове Ямайка при участии 20 наиболее развитых государств не коммунистического блока.

    Суть произошедших изменений касалась в основном более либеральной политики в отношении 
    цен на золото для рядавалют. Но это привело к неизбежным колебаниям внутренних курсов обмена этих валют. Чуть позже, в 1975 году президент Франции Валери Жискар д’Эстен и канцлер ФРГ Гельмут Шмидт (оба — бывшие министры финансов) предложили главам других ведущих государств Запада собраться в узком неофициальном кругу для общения с глазу на глаз.

    Первый саммит «Большой восьмёрки» (тогда ещё только из шести участников) прошёл в Рамбуйе с участием США, ФРГ, Великобритании, Франции, Италии и Японии (в 1976 году к работе клуба присоединилась Канада, а в 1998 году Россия). Одной из основных тем обсуждения была структурная реформа международной валютной системы.

    форексМеждународный валютный рынок (FOREX) появился 8 января 1976 года, когда на заседании министров стран-членов МВФ в г. Кингстоне (Ямайка) было принято новое соглашение об устройстве международной валютной системы, которое имело вид поправок к уставу МВФ. Система заменила Бреттон-Вудскую валютную систему. Начиная с этого момента свободно плавающие курсы стали единственным способом обмена валют. 

    В новой валютной системе окончательно произошёл отказ от принципа определения покупательной способности денег на основании стоимости их золотого эквивалента (Золотой стандарт). Деньги стран, участников соглашения, перестали иметь официальное золотое содержание. Обмен начал происходить на свободном рынке по свободным 
    ценам. Именно этот принцип породил термин свободно конвертируемаявалюта (СКВ).

    Давайте же посмотрим как рождался рынок Forex:



    Задание:
    1. Что такое система плавающих курсов?
    2. Что такое Бреттон-Вудская система?

    Посмотрим как зарабатывать на рынке Forex:



    Задание: 
    1. Какие по целям на рынке Форекс могут быть операции?
    2. На каком принципе базируется работа рынка Форекс?

    Предмет
    Литература 


    Многие писатели использовали тему финансов в своих работах и произведениях. И как говорил Фредерик Стендаль:
    «Человек живет на земле не для того, чтобы стать богатым, но для того, чтобы стать счастливым» 

    стендальНародное творчество нашего времени тоже весьма богато своими произведениями, в которых ярко выражены те или иные стороны финансов:

    О, сколько вас, так жаждущих профитов?
    Увеличения депозитов,
    Смотрящих немигая в терминал,
    Вы силой воли тренды загоняете в канал.

    Кто вы? Медведи иль быки?
    Которые движением руки
    Решают, что вот именно сейчас
    Настал для вашей сделки час. 


    ***
    В море Форекса есть остров,
    TrendFx ему названье.
    Жить на нем легко и просто,
    Заходи, коль есть желанье.

    Там есть конкурсы и скидки,
    Там удача и успех,
    Серебра и злата слитки,
    Приглашает Форекс всех. 

    Задание:
    Попробуйте сами придумать небольшое стихотворение про Forex.

    Предмет
    Музыка 
    Какую полезно слушать музыку, когда торгуешь на Forex?

    Как ни странно, вопрос этот не лишен смысла. Напротив, окружающая вас атмосфера очень важна при торговле. Это верно по двум причинам. 

    музыка и деньгиВо-первых, обстановка должна способствовать сосредоточенному  состоянию разума. Например, если вы смотрите телевизор, фильм или читаете книгу во время торговли, то вряд ли вы будете успешны. И даже музыка должна быть подобрана так, чтобы вы на нее не обращали внимания.

    Вторая причина, почему окружающая атмосфера важна, – это то, что в зависимости от того, что вы слушаете то вы подсознательно будете либо предрасположены к повторению данного занятия, либо нет. Forex должен ассоциироваться в вашем подсознании с приятной обстановкой, тогда у вас будет больше желания торговать, и Вы будете делать это более спокойно. 

    Итак, кто какую музыку предпочитает? 
    Тут однозначно что-либо посоветовать нельзя. Все зависит от вашего вкуса. Кому-то нравится рок, кому-то – джаз, а кому-то – классическая музыка. В любом случае – выбирайте то, что Вам кажется наиболее нейтральным с точки зрения раздражения, но тем не менее приятным с точки зрения вкуса. В общем, выбор большой! Если у вас есть какие-либо оригинальные находки музыки, которая помогает вам торговать – пользуйтесь этим.
      
    Задание: 
    А какую музыку порекомендовали бы вы для торговли?
    Предмет
    Мода 


    деньги и модаКак сказала Коко Шанель, икона высокой моды: «Мода приходит и уходит, а стиль остается». Что ж, это тонкое наблюдение применимо не только к одежде, но и к рынку Форекс! Трейдеры, как и все живые люди, подвержены влиянию господствующих в данный момент времени идей и предпочтений. Что и находит свое отражение в популярности тех или иных методик технического анализа.

    Вчера все говорили исключительно о графических паттернах, сегодня бум свечного анализа, а завтра «на гребне волны» теория хаоса Билла Вильямса… Но есть нечто такое, что всегда остается неизменным. Тот самый стиль, который легко угадывается в изящной стратегии «Дефиле SAR». Старые индикаторы снова в моде!

    Торговая стратегия «Дефиле SAR» является пробойной системой, основанной на сигналах единственного индикатора Parabolic SAR (откуда, собственно, и произошло ее название). Эта стратегия очень проста, чем идеально подходит Форекс начинающим. Но и «старичкам» она может быть весьма полезна, так как при разумном использовании будет приносить пусть небольшой, но зато стабильный профит. 

    В целом стратегия «Дефиле SAR» очень даже неплохая торговая система: несложная, дающая небольшой, но стабильный доход, и не отнимающая у трейдера много времени.

    Предмет
    Физика 



    Физические законы рынка Forex 
    Трейдер сталкивается с определенными трудностями, выстраивая картину рыночного движения. В то время как большинство из нас признает наличие конфликта и находит решение в пределах ценового графика, мы не в состоянии использовать надежную механику рынка в наших торговых стратегиях. К счастью, повторяющиеся элементы графической картины предлагают мощную подсказку, чтобы понять и управлять жизненными аспектами развития тренда. Через повторяющуюся динамику поведения толпы, ценовое действие имеет тенденцию следовать классическим правилам, которые современные ученые применяют к окружающему миру.

    случайность

    Это скорее всего, не является случайным совпадением. Эмоции и математика взаимодействуют непрерывно, в то время как они строят уровни восстановления Фибоначчи, которые мы видим каждый день, анализируя наши графики. Эти замечательные соотношения предоставляют быстрый взгляд в глубокий порядок, стоящий за обычным ценовым движением. В его основе, расхождения-схождения между двумя рыночными силами помогает нам понимать и торговать на рыночных колебаниях. Например, мы можем искать графики, имеющие модели для разворота или прорыва, которые предоставляют возможности, но мы также наблюдаем и тиковые всплески, чтобы угадать эмоциональную интенсивность толпы, и предсказать, где она перегорит или изменит направление.

    трейдингУспешные трейдеры интуитивно чувствуют эту механику двухстороннего рынка, поскольку они справляются с искусством спекуляции. Их продвинутые навыки соответствуют определенной логике, требуемой для объединения функций левого и правого полушарий мозга в сфокусированную на торговле методологию. Возможно, будущие технические аналитики измерят количественно эти глубокие взаимодействия между поведением рыночной толпы и физическими законами природы и даже откроют новую область технического ценового прогнозирования. Мы же, тем временем, давайте исследуем некоторые первичные характеристики, лежащие в основе физической природы рынков.

    Каждое действие вызывает равное по силе противодействие. 
    Трейдеры на всех уровнях должны иметь дело с волнообразным движением на ценовых графиках. Они определяют основные циклы, с которыми должны согласовываться стратегии, в противном случае, они рискуют потерпеть неудачу. В своей основе, эти волны отражают постоянные сражения между быками и медведями, и основную ось диапазона тренда.
    Цена толкается вперед в расширении участия, но затем делает паузу, чтобы проверить предшествующие границы и рассеять изменчивость. Ценовые бары сжимаются, объем значительно понижается, и тренд тянет против его первичного направления. Но как только рынок возвращается к устойчивому состоянию, цикл действия противодействия внезапно восстанавливается и изменчивость повышается. Свежий импульс несет повторно пробужденный тренд к новому ценовому уровню, или разворачивает его назад к его началу.
    Подведение итогов урока: 

    1. Индивидуальные достижения учеников составили: 
    ............ 

    2. В результате проведения кейса, в Гипермаркет Знаний можно добавить следующие находки учеников: 
    Например: 
    Иванов
    Петров
    Сидоров

    3. Какие 3 сайта помогли добыть наиболее значимую информацию? 
    http://school.xvatit.com/
    http://ru.wikipedia.org/
    http://znaj.net/ 
    ... 

    4. В помощь ученику и коучу: 
    http://school.xvatit.com/ 

    5. Где брать информацию для кейса: 
    сайт................................................
    сайт…………………………....…
    сайт…………………………....…
    учебники………………………..
    книги…………………………….
    журналы………………………..
    консультации коуча…………..
    другое………………………….. 

    6. Локация проведения урока-кейса
    Урок-кейс проходит в классе. Возможно проведение занятия в музее, парке, библиотеке... 

    7. Соревновательность
    Команды мальчиков и девочек.
    Счет соревнования между командами составил:………
    Задание им:…………. 

    8. Задание на дом: 
    Сформулировать 5 вопросов к уроку-кейсу

    9. Продолжительность кейса
    90 минут. 

    10. Возможность схемы занятия с учеником-дублёром
    Урок ведет учитель. Возможен дублёр. 

    11. Полученные результаты и выработанные компетенции: 
    - умение быстро найти необходимую информацию по теме и вокруг неё;
    - умение креативно пользоваться добытой информацией в практических целях;
    - усвоение конкретных знаний из области экономики, богатомики, истории, литературы и других системных разделов (приведены в развёртке) в объёме обычной школьной программы, а также расширенного курикулума;
    - умение конструировать «новые знания» на основе полученных знаний и их сегментов;
    - апгрейд интеллектуальных и коммуникационных способностей.

    12. Теги: 
    В данном кейсе содержатся ссылки на разделы и уроки, отвечающие школьной программе: 
    Биология: мозг
    География: «Большая восьмерка», Япония
    Информатика: онлайн 
    История: коммунистический блок, Наполеон Литература: Стендаль
    Музыка: джаз
    Математика: график
    История: коммунистический блок, Наполеон 
    Психология: эмоции
    Физика: динамика
    Экономика: торговая система, валюта, валютный рынок
    Также в кейсе имеются ссылки на важную информацию, расширяющую кругозор: 
    Идеальные уроки-кейсы: мода, трейдинг
    Денежная: финансы
    Уроки богатства: богатым, ссылка на раздел
    Богатомика: заработок, цена, цены

    Примечание: Кейсы составляются таким образом, чтобы в каждом из них присутствовали знания, полностью соответствующие действующей школьной программе. Для этого в каждом кейсе делаются ссылки на те параграфы из школьных учебников, в которых приводится полный учебный материал.
    Например, в одном из кейсов в разделе «Химия» есть ссылки на химические элементы: серебро, йод, магний. В другом кейсе – на хлор, золото, калий. В третьем – еще на несколько элементов и химические реакции. Таким образом, несколько десятков кейсов позволяют заполнить всю таблицу Менделеева.
    Таким же образом в одном из кейсов делаются ссылки, например, на тему по физике, связанную с электромагнитными колебаниями. В другом – на волновое движение света, в третьем – на «давление» и т. д. Несколько десятков кейсов позволяют охватить всю школьную программу по физике.
    Таким образом идеальные уроки-кейсы построены так, чтобы совместить 2 в 1, а именно: не только дать теоретические базовые знания о науках, но и их взаимоувязку вместе с практическим применением этих знаний. 


    13. Авторы: 
    Автор базового кейса:
    Пилипенко Виктория

    Принимали участие в апгрейде кейса: 

    Совенко Екатерина 
    Добавь свой материал 
    Напиши письмо в Гипермаркет Знаний 
    Переход на сайт xvatit.com
     

    А теперь иди и улучшай мир! 

    ЗАНЯТТЯ З ЕКОНОМІКИ


    Хто такий підприємець? Риси підприємця

    Тема

    • Хто такий підприємець? Риси підприємця.

    Тип уроку

    • комбінований

    Мета уроку

    • Сформувати в учнів поняття про сутність підприємництва і підприємницької діяльності.
    • Дати учням розуміння, які характерні риси притаманні людині, схильній до підприємницької діяльності;  з’ясувати, які основні функції виконує підприємець.

    Хід уроку

    • Вивчення нового матеріалу. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео.
    • Дискусія, робота по групам. Висновок по темі.

    Хто такий підприємець?

    У науковий обіг поняття «підприємець» увів банкір-економіст Р. Кантільйон на початку XVII ст. До підприємців він зараховував людей з нефіксованими прибутками (ремісників, селян), тобто тих, хто був зайнятий економічною діяльністю в умовах нестабільності та непередбаченості цін. Головною рисою підприємця він вважав готовність до ризику. А.Сміт, один з тих, хто заклав теоретичні підвалинипідприємництва, розглядав підприємця як власника. Саме цим визначаються його дії в економічному житті, мотивація, поведінка, психологія.

    Річард Кантільйон
    Рис 1. Річард Кантільйон (1680-ті - 1734) — ірландський економіст, автор Essai sur la Nature du Commerce en Général (Есеї про природу торгівлі взагалі), книжки, яку британський економіст кінця XIX ст. В.Джевонс вважав «початком політичної економії».

    Враховуючи інтереси, вигоду як невід`ємний атрибут підприємця, не можна лише ним визначати мотиви його діяльності. Адже в умовах ринкового середовища суб`єктів підприємницької діяльності багато і між ними точиться конкурентна боротьба за кращий результат - прибуток. Отримати останній можна лище за умови застосування найбільш ефективного варіанта використання ресурсів, оцінки економічного ризику, новаторських ідей. Це спонукає підприємця йти непротореним шляхом, застосовувати найкращі якостіпрацівника: творчість, сумлінну працю, організаторські здібності.

    Намагання проявити себе як особистість у певній сфері діяльності, реалізувати свої ідеї та результати праці, зробити їх надбанням суспільства - це також інтерес підприємця, якому належить значна роль у житті суспільства, є його рушієм. Усе це і робить підприємця піонером, який веде вперед  у своїй справі, а підприємництво - локомотивом економічного, соціального і культурного розвитку людського суспільства.

    Поняття “підприємець” часто вживають як синонім такого поняття, як “господар”, “бізнесмен”. Людину, яка організувала своє діло і веде його, називають саме одним з цих понять. Але виникає запитання: суб`єкта, який має свою ферму або майстерню, де виробляється нова продукція, реалізація якої дає йому змогу лише існувати, можна назвати підприємцем, бізнесменом? Якщо так, тоді й великий власник, багатство якого зростає високими темпами, і дрібний товаровиробник, який ледь-ледь животіє від своєї діяльності, тому й стає банкрутом - підприємці. Обидва вони, як і всі інші, хто самостійно на свій страх і ризик займаються певним ділом, мають від нього певний дохід, є господарюючими суб`єктами . Це поняття більш широке, ніжпідприємець.

    Підприємницька діяльність


    Підприємницька діяльність — праця індивіда, заснована на розвитку особистих якостей, розширенні знань щодо своїх можливостей, спрямованих на досягнення найкращого результату у господарській діяльності, реалізацію власної мети, отримання економічної вигоди і насамперед привласнення додаткового продукту.

    Підприємництвом не можна вважати виконання будь-якого завдання, отриманого від іншої особи, якщо у виконавця був відсутній хоча б один особистісний фактор і не було права на свободу такої діяльності.

    Розпочинаючи свою діяльність, підприємець повинен здійснити вибір щодо:

    1) сфери і масштабів діяльності;
    2) місця розташування підприємства, фірми;
    3) форми підприємницької діяльності і назви фірми;
    4) способів і джерел фінансування та інвестування.

    При виборі форми підприємництва до уваги насамперед беруть масштаб діяльності, форму відповідальності підприємця, можливості отримання кредитів, існуючий рівень оподаткування, можливий обсяг реалізації продукції та інші фактори.

    Особистісними факторами підприємництва є особиста власність, фізичні, розумові здібності, знання і досвід, становище в суспільстві, права тощо.
    Рис 2. Особистісними факторами підприємництва є особиста власність, фізичні, розумові здібності, знання і досвід, становище в суспільстві, права тощо.

    Обираючи сферу діяльності майбутній підприємець повинен заздалегідь проаналізувати потреби ринку у певних видах товарів і послуг, доцільність залучення коштів ззовні, визначитись з партнерами у постачанні сировини, комплектуючих виробів тощо, з торговельними організаціями та ін. Після цього складають бізнес-план, обирають організаційно-правову форму підприємства, добирають кадри, укладають угоди з підприємствами-субпідрядниками і постачальниками, залучають (у разі необхідності) зовнішні джерела фінансування, розпочинають процес будівництва тих чи інших об'єктів.

    Основні функції підприємця

    Саме ініціатива, самостійність, творчість та динамізм, дозволяють енергійним людям, якими і є підприємці, перетворювати цікаві ідеї на реальність. Які ж основні функції виконує підприємець? Він виконує чотири функції, властиві саме цьому виду діяльності:

    - ресурсну,
    - управлінську,
    - інноваційну,
    - ризикову.
    Ресурсна функція полягає у тому, що підприємець бере на себе ініціативу поєднання фінансових, виробничих, матеріальних, сировинних, людських, інформаційних, інтелектуальних та інших ресурсів у процесі виробництва товару чи надання послуги, організовує виробництво, розподіляє засоби виробництва і трудову діяльність.

    Управлінська функція підприємця полягає у прийнятті управлінських рішень на всіх стадіях виробничої та збутової діяльності, здійснення організації, планування, мотивації та контролю виробництва.

    Управлінська функція є чи не найголовнішою в підприємницькій діяльності
    Рис 3. Управлінська функція є чи не найголовнішою в підприємницькій діяльності.

    Інноваційна функція передбачає здійснення інновацій (нововведень), освоєння нової продукції, нових технологій та нових форм організації виробництва і праці, пошук нових ринків збуту, нових засобівзадоволення потреб споживача, перехід від традиційних до нових форм господарювання, які не мають аналогів у господарській діяльності.

    Ризикова функція полягає в необхідності прийняття рішень, які спрямовані на досягнення успіху, але не гарантують його через невизначеність та мінливість економічної ситуації. Підприємець ризикує не лише своєю власністю, вкладеними коштами, а й своєю працею, часом діловою репутацією.

    Характерні риси підприємця


    Характер підприємницької діяльності висуває певні вимоги до особистості підприємця. Тому підприємець повинен мати не лише бажання або нахил до підприємництва, а й певні ділові якості й риси характеру. За даними п’ятирічного проекту виявлення “профілю підприємця ”, організованого американською фірмою “Мак-Бер енд Компаніі, виділено 21 найважливішу рису “оптимального типу підприємця”. Найбільш важливі серед них:

    1. організаційно-господарське новаторство;
    2. готовність та здатність до ризику;
    3. пошук нових можливостей та ініціативність;
    4. орієнтація на ефективність та якість продукції і обслуговування;
    5. майнова відповідальність та цілеспрямованість;
    6. висока інформованість та постійне спостереження;
    7. здатність до жертв в інтересах справи;
    8. чіткість, планомірність у роботі;
    9. здатність переконувати людей, комунікабельність, чесність, надійність тощо.

    Підприємець повинен мати такі найважливіші якості, що групуються навколо відповідних функцій:

    1) здатність бачити в людині основне джерело підвищення ефективності роботи підприємства, генератора нових ідей; проводити політику формування лідерів і новаторів, стимулювати у них виправданий ступінь ризику; формувати економічне мислення; постійно здійснювати пошук нових можливостей, бути ініціативним та ін.;

    Однією з характерних рис підприємця є чіткість та планомірність в роботі.
    Рис 4. Однією з характерних рис підприємця є чіткість та планомірність в роботі.

    2) уміння об'єднати людей для досягнення спільної мети, здатність переконувати їх, приділяти увагу прагненням людей, їх духовним якостям, домагатись, щоб цінності фірми підтримували всі працюючі тощо;
    3) професійна підготовленість для пошуку оптимальних варіантів розвитку підприємства, інтенсифікації його діяльності; здатність постійно орієнтуватись на ефективність та якість, здійснювати систематичне планування, прагнути до всебічної інформованості, йти на розумний ризик; впроваджувати такі форми і системи заробітної плати, які сприяють економії ресурсів (сировини, електроенергії, палива, праці); надавати підрозділам певну автономію в поєднанні з жорстким централізмом щодо досягнення стратегічних цілей та ін.;
    4) постійне орієнтування на потреби споживачів; сплата податків відповідно до чинного законодавства; прагнення не забруднювати довкілля; добиватись оптимального поєднання індивідуальних, колективних та суспільних інтересів; відповідати за свої дії;
    5) уміння діяти цілеспрямовано, енергійно, вірити в успіх справи, бути наполегливим і гнучким, розвивати свої творчі, організаторські здібності тощо.

    Розвиток суспільної форми капіталу має певні історичні межі, сутність яких розкривається в історичній тенденції капіталістичного нагромадження.

    Серед важливих якостей підприємця вміння діяти цілеспрямовано, енергійно та вірити в успіх справи
    Рис 5. Серед важливих якостей підприємця вміння діяти цілеспрямовано, енергійно та вірити в успіх справи.

    Висновок


    Отже підприємець - суб`єкт,  що поєднує у собі новаторські, комерційні та організаторські здібності для пошуку і розвитку нових видів, методів виробництва, нових благ та їхніх нових якостей, нових сфер застосування капіталу. А звідси і підприємництво - це тип господарської поведінки підприємців з організації розробки, виробництва і реалізації  благ  з метою отримання прибутку і соціального ефекту.

    У вияві ініціативної, новаторської, самостійної діяльності акумулюється сутність підприємництва. Його мета зводитьься, з одного боку, до отримання прибутку або особистого доходу, в результаті не якихось кон`юнктурних справ, а передбачення точного розрахунку, а з іншого - до найбільш ефективного використання факторів виробництва, прагнення реалізувати творчі потенції  людини. 

    Тест на здатність до ведення підприємницької діяльності

    1.    Чи поводитесь Ви наодинці так, як тоді, коли за Вами спостерігають?
    2.    Чи вважаєте Ви себе здатним стати головою сім`ї?
    3.    Чи вважаєте Ви хитрість хорошою і корисною рисою?
    4.    Чи можете Ви розпочати розмову на вулиці з незнайомою людиною?
    5.    Чи знаєте Ви, який колір сьогодні в моді?
    6.    Чи їдете в транспорті без квитка, якщо забули вдома проїзний?
    7.    Чи заздрите успіху Ваших знайомих?
    8.    Чи звертаєтесь на «Ви» до Ваших старших за віком родичів?
    9.    Чи здатні Ви усно швидко обчислити скільки буде 3% від 3%?
    10.    Чи приходите вчасно у кіно?
    11.    Чи приходите вчасно на побачення?
    12.    Чи вважаєте за потрібне давати «чайові»?
    13.    Переживаєте, якщо Вас обрахували на 1 грн?
    14.    Чи пам’ятаєте дату народження свого вчителя?
    15.    Чи сідаєте у міському транспорті на будь – яке вільне місце?
    16.    Чи сідаєте в таксі тільки на заднє сидіння?
    17.    Чи любите робити записи у книгу скарг?
    18.    Чи вважаєте, що завжди достатньо лише одного попередження?
    19.    Чи знаєте, які грошові одиниці існували в Стародавньому Римі?
    20.    Чи зможете залишити валізу на вокзалі під наглядом зовсім незнайомої людини?

    Повністю позитивна відповідь на кожне запитання дає 10 балів, повністю негативна – 0 балів. Проміжні відповіді оцінюються «на око» між 0 і 10 балами. Наприклад, якщо Ви з 10 своїх вчителів пам’ятаєте дату народження лише одного, відповідь – 1 бал. Якщо відповідь на яке – небудь питання для Вас є складною – 5 балів. Склавши всі Ваші бали, Ви звертаєтесь до ключа тесту.

     Ключ до тесту    
     120 – 200 балів – Ви вроджений бізнесмен. Якщо ви отримали ці бали в результаті підглядування у відповіді, вирахуйте 80 балів і орієнтуйтесь на новий результат.
    110 – 119 балів – Ви володієте не всіма потрібними якостями бізнесмена, але у Вас є реальні шанси досягти успіху в бізнесі; деяку допомогу при цьому вам нададуть роздуми про причини втрати балів.
    50 – 90 балів – видно, в бізнесмени Вам не вибитись, але судячи з усього, Ви правдива, порядна людина, у вас непоганий характер, так що не все втрачено в житті.

    Кожен учень підраховує бали, отримані ним, під час тестування і виявляються групи учнів по кожній градації здатності до занять бізнесом.

    Основні терміни

    • Підприємець — особа, яка професійно займається підприємницькою діяльністю — приватним виробництвом, торгівлею, посередництвом, наданням послуг.
    • Підприємницька діяльність — праця індивіда, заснована на розвитку особистих якостей, розширенні знань щодо своїх можливостей, спрямованих на досягнення найкращого результату у господарській діяльності, реалізацію власної мети, отримання економічної вигоди і насамперед привласнення додаткового продукту.
    • Підприємство — самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торгівельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому Господарським кодексом України та іншими законами.

    Контрольні завдання

    • Перерахуйте найважливіші якості, які повинен мати підприємець.
    • Назвіть основні функції підприємця.
    • Що таке підприємницька діяльність?
    • Розкрийте суть ресурсної функції підприємця.
    • Який вибір повинен здійснити підприємець, розпочинаючи власну справу?

    Список використаних джерел


    • Кэмпбелл Р.Макконнелл, Стенлі Л.Брю - Экономикс, М, 1996.
    • Основи бізнесу: Навчальний посібник. / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця, К.В. Романчук. — 2-е вид., доп. і перероб. — Житомир: ПП “Рута”, 2004. — 364 с.
    • Загальна економіка –10-11 класи – за ред. Радіонової І.Ф.
    • Мочерний С. Основи економічних знань. -  К.: Феміна, 1995.- т.14, 2.
    • Грузинов В., Грибів В. Підприємництво: форми і методи організації підприємницької діяльності - М., 1996.                                                                                                                                                                                                        http://school.xvatit.com/index.





    Немає коментарів:

    Дописати коментар